Anasayfaya Dön
Samsunspor'da irtifa kaybı / Fedayi Aksoy 13/12/2013
Samsunspor kazanması gereken maçı kazanamayınca irtifa kaybetmeye başladı. Bu maçın yorumunu  yapmak gerçekten  zor…Orduspor çok iyi değil ama  Samsunspor hiç iyi  değildi. Fair-play adına güzel görüntülerle Samsun-Ordu el ele derken baskı unsuru ortadan kalktı.   Orduspor da bunu iyi kullanıp adeta uyutup vurdu.
 
Hakkını yemeyelim Samsunspor’dan her yönüyle daha iyi oynayıp kazanmayı hak ettiler. Ancak Samsunspor takımının her zaman üzerinde durduğumuz bir oyun şablonu yok… Stratejik planı yok. Varda acaba biz mi göremiyoruz diye hayıflandığımda oluyor hani…
 
Takım yüksek uzun toplar dışında ileri çıkamıyor çıksa da en az 4-5 oyuncu geri dönemiyor.   3-5 pası bir arada yapamıyor. Kaybedilen ve dönen topları alamıyor. Topu alan en az iki üç kez topla oynuyor topu taşıyor taşırken kaybediyor. Kaybedilen top rakibin hücumu olarak geri dönüyor. Nitekim yenilen gol de böyle oldu. Oyuncular kendi alanlarını kontrol edemiyor. Kimin nerede nasıl oynadığı belirsiz…
 
Savunmada Cemil ve Fatih cansiperane mücadele ederken ortada ve hücum bölgesinde kimin hangi görevle nasıl oynadığı belli değil. Öyle oldu ki savunma mücadele edip vurdu, orta saha sürekli top kaybetti hücumcular da seyretti.
 
Orduspor’a baktığımızda savunmayı da pozisyon almayı da Samsunspor’dan iyi yaptı. İki yönlü oynayarak hem daha çok topa sahip hem de oyuna hakim oldu. Sağlı sollu kenarları iyi kullandı. Oyun disiplininden kopmadı. Temposu maç boyu devam etti.Buna karşılık Samsunspor’da Pivot pozisyonundaki Adiloviç devamlı kenarlara kaçtı. Kenarlar sıkıştı kaldı. Orduspor’un net 3-4 pozisyonu varken Samsunspor’un hemen hiç pozisyonu olmadı.Aslında Samsunspor’da kötü oynayan oyuncu yoktu…Çünkü oyunda yok gibiydiler.
 
Yalnız onlar mı? hayır! Kalpar’da oyunda yoktu. İçerde neler oluyor nasıl önlem almalıyım gibi düşünce içinde olmadı. Aynısı M.İ.Yurdu maçında da yaşandı.
 
İçinde olabilseydi çözüm üretebilirdi. Örneğin Orduspor’lu Salih tek başına çekti çevirdi. En azından buna karşılık verebilirdi. Strateji olarak başka bir hatada Adiloviç’i oynatacağım diye Ekigo oynayacağı yerde oynamadığıdır. Bütün bunlar yaşanırken maalesef ki uyutarak istediklerini aldılar.
 
Artık ne olur çok oyuncu rotasyonu fazla olmasın Kalpar hoca, kimin nasıl nerede oynayacağına yönelik anlayışı geliştirin… Bir takım oyunu ortaya konulsun… Yoksa iniş devam edecek gibi görünüyor. Allahtan kaleci Soner iyi oynuyor yoksa vay halimize…
 
Fedayi Aksoy
 
07.12.2013
Bu yazı 1322 kez okundu.
Yazarın Tüm Yazıları
  1. 1. Samsunspor'da irtifa kaybı (1323 kez okundu.) - 13/12/2013
  2. 2. Şampiyonluk uzak değil… (776 kez okundu.) - 03/04/2014
  3. 3. Kolay işi zor yaptı (1026 kez okundu.) - 21/01/2014
  4. 4. Bir puanla ‘’teselli’’ oldu… (1006 kez okundu.) - 02/03/2014
  5. 5. Son yarım saat… (2848 kez okundu.) - 05/04/2014
Facebook Yorumları