Anasayfaya Dön
Samsun'da Kablolu Su Kayağı Heyecanı / Erdal YAVUZ 15/06/2014
Herkesin öğrenerek yapabileceği heyecan dolu bir spor. Samsun’da yapılması gereken hatta yapamazsanız dahi izlemeniz görmeniz gereken bir spor, bir tesis var… Samsun Su Kayağı Merkezi eğitmenleri tarafından kısa bir eğitimle hemen orada su kayağı sporunu yapmaya bu keyfi anında yaşamaya başlıyorsunuz. Bandırma gemisinin yanındaki tesis ayrıca karavan kamp alanı ve yakınındaki tesisler ile önemli bir noktada bulunmaktadır. Yanınızda getirmeniz gerekli olan malzeme sadece şort ve havludur. Can yeleği kask ve kayakları tesisten temin edebiliyorsunuz.
 
 
Kablolu su kayağı  hakkında biraz bilgi edinmek istermisiniz?;
Kablolu Su Kayağı her yaştan insanın rahatlıkla yapacağı, vücudun tüm kaslarını çalıştıran bir spordur. Kablolu Su Kayağı, bir tekne tarafından çekilerek yapılan su kayağı yerine, özel tasarlanmış çelik direklerden su yüzünden 8-12 metre yüksekliğe kurulu bir kablo(çelik halat) hattından sarkan iplerin çekmesiyle yapılan su kayağı dır. Temel prensibi su kayağı ile aynıdır. Su kayağından farkı sporcuları çekmekte kullanılan mekanizmadır. Su kayağında sürat motorları kullanılırken, Kablolu Su Kayağında ise elektrikli bir motorla çalışan telesiyej kullanılmaktadır.
 
Sistem Hızı saatte en az 20, en fazla 60 kilometre gidecek şekilde ayarlanabilmektedir. Gölde tekli taşıyıcı sayısına göre 6 veya 11  kişi aynı anda kayabilmektedir bu sayı kayakçıların aynı taşıyıcı da kayak yapması ile iki katına çıkabilmektedir.. Kablo saatte 28 kilometre hızla döndüğünde, 800 metrelik bir parkurda her bir kayakçı parkuru iki dakikada tamamlamaktadır.Bir tur 2 dakika sürmektedir. Can yeleği kullanmak zorunlu olduğu için yüzmeyle arası iyi olmayanlar da kolaylıkla bu sporu yapabiliyor. Aslında bu spor uzun yıllardır dünyada yapılmaktadır. 50 yıl önce Alman mühendis Bruno Rixen’in icadı olan Kablolu Su Kayağı, günümüzde Alman patentiyle Rixen Seilbahnen firması tarafından başarıyla uygulanmaktadır.Firmanın Türkiye temsilcisi Nuri Çevik’tir.Türkiye’de ilk kablolu su kayağı tesisinin kurulmasını sağlayan ilk işletmecisi de kendisidir.Aynı zamanda tesislerle ilgili genel danışmanlık,organizasyon hizmeti vermektedir.
 
Kablolu Su Kayağı bir iki saat gibi kısa bir sürede öğrenilebilir ve bu nedenle yeni başlayanlara da başarı hissini yaşatır. Slalom yapma, rampadan atlama, çıplak ayak kayma ve günden güne popüler olan Wakeboard kayma ile dayanıklılık ve beceri kazanılır. Kablolu Su Kayağı yapmak için yaş sınırlaması yoktur. 7 yaşından 70 yaşına kadar herkes Mayıs – Eylül döneminde bu sporu rahatlıkla yapabilir.
 
Dünyada ve Türkiye’de Kablolu Su Kayağı Tesisleri
 
Bugün Almanya’da 75, Fransa’da 19, Hollanda ve İngiltere’de dokuzar, İspanya’da 3 adet Kablolu Su Kayağı tesisi bulunmaktadır. Dünya genelinde ise yaklaşık 250 Kablolu Su Kayağı tesisi vardır. Bu sayı her yıl artmaktadır.
 
Türkiye Büyük Kablolu Su Kayağı Tesisleri
Bursa, Antalya, Samsun, Kocaeli – İzmit, Kocaeli – Kartepe, Alanya – Goldcity, Kayseri ,Gaziantep, Adicevazsukaypark-Bitlis, Afyon.
Bu tesisler dünya çapındaki ve Türkiye’deki büyük organizasyonlara ev sahipliği yapmışlardır.
 
Küçük Kablolu Su Kayağı Tesisleri
Sakarya- Adapazarı(2 adet), Eskişehir(2 adet)
 
İstanbul başta olmak üzere bir çok şehrimizden kablolu  su kayağı tesisi talebi bunmaktadır
 
Türkiye’deki organizasyonlar
10.Avrupa Kablolu Su Kayağı Şampiyonası 2008-Bursa
 
Kablolu Wakeboard ve Kablolu Su Kayağı 1.Türkiye Şampiyonası 2008-Bursa
 
Kablolu Wakeboard ve Kablolu Su Kayağı 2.Türkiye Şampiyonası 2009-Antalya
 
Dünya Kablolu Su Kayağı Şampiyonası Finali (CWWC Tour Final) 2009-Bursa
 
Avrupa Wakeboard Şampiyonası Kocaeli – İzmit’te bulunan Gölkaypark’ta yapılmıştır.
 
Kablolu Su Kayağı Tesisinin Sağlayabileceği Katkılar
 
Kablolu Su Kayağının ekonomik, ekolojik, kültürel ve sosyal açıdan birçok yarar sağlayabileceği söylenebilir.
 
Çok kolay ve kısa zamanda öğrenilmesi, insanları bu spora doğru yönlendirmektedir. Kablolu Su Kayağında elektrik motoruyla aynı anda 10 dan fazla kişi kayabilmektedir. Sürat motoruyla yapılan su kayağında ise 1 veya 2 kişi ile sınırlıdır. Böylece aynı anda daha fazla kişi bu sistemi kullanabilmektedir. Dünyada 155 bin kişi bu sporla uğraşmaktadır ve hızla da bu sayı artmaktadır. Artık insanların alternatif sporlar arayışı, Kablolu Su Kayağı tesislerini de cazip hale getirmektedir. Bu da ekonomik açıdan bu sporu değerli kılmaktadır. Denizi ,gölü olmayan yerlere yapılabilmesi su sporu yapmak isteyenler için bulunmaz fırsattır.
 
Sporcuların sürat motoru yerine elektrikli bir telesiyejle çekildiği kablolu su kayağı, oksijen üretimine katkı sağlamaktadır. Elektrikle çalıştığı için çevreyi egzoz, yağ ve türevi atıklarla kirletmediği gibi her kayak operasyonu suya yılda 9 bin ton oksijen kazandırmaktadır. Doğayı kirletmeyen, fosil yakıt harcamayan ve gürültü kirliliği oluşturmayan Kablolu Su Kayağı, ekolojik açıdan çevreci bir spor olarak tanınmaktadır. Ülkemizde kirlilik yüzünden birçok gölde yaşamın azaldığı, bu göllerin ekonomik açıdan atıl duruma geldiği düşünülürse, bu sporun yaygınlaşmasının önemi ortaya çıkacaktır.
 
Kablolu Su Kayağı tesislerinin içinde tenis kortundan, yüzme havuzuna, voleybol ve basket sahasından çocuk parkına her türlü sosyal ve sportif ihtiyaç da düşünülmüştür. Böylece sosyal açıdan insanlar için alternatif mekanlar ortaya çıkmaktadır.
 
Turizm, günümüzde döviz girdisini artırıcı ve istihdam sağlayıcı özellikleriyle ulusal ekonomiye katkıda bulunan, uluslararası kültürel ve toplumsal iletişimi sağlayıcı ve bütünleştirici etkisi ile dünya barışının korunmasında büyük payı olan bir sektördür.
Su sporları sayesinde de turizm canlanmaktadır. Yapılan organizasyonlarla yöre dünyaya tanıtılırken, yöre insanı ekonomik açıdan kalkınmaktadır. Gençler spora yönlendirilerek, sağlıklı nesiller meydana getirilmektedir.
 
Türkiye'de özellikle gençeler arasında çok popüler olmaya başlayan kablolu su kayağı gençlerin yaptığı hava hareketleri ve akrobasi hareketleri ile izleyenlere adeta görsel şov izletiyor, herkes keyifle izlerken su kayağı öğrenmek için bilgi almaya ve bu keyifli sporu yapmaya başlıyor...
 
Dünyada hızla gelişen ve değer bulan, insanların sık yaptığı su sporların başında gelen su kayağı  spor bakanlığımız ve federasyon tarafından desteklendiğinde Türkiye'deki kablolu su kayağı sporcularının avrupa ve dünya şampiyonalarında büyük başarılar elde edeceği şüphesizdir.
 
Erdal Yavuz
Bu yazı 3842 kez okundu.
Yazarın Tüm Yazıları
  1. 1. ''Samsun'' Karadeniz'in İstanbul'u (1768 kez okundu.) - 07/01/2014
  2. 2. Samsun'da Kablolu Su Kayağı Heyecanı (3843 kez okundu.) - 15/06/2014
Facebook Yorumları