Anasayfaya Dön
Kolay işi zor yaptı / Fedayi Aksoy 21/01/2014

 

Samsunspor geçen haftanın sürpriz galibiyetinin ardından bugün Tavşanlı maçını zorda olsa kazanıp çıkışına devam etti ve üst sıralardan sonuna kadar kopmayacağını gösterdi. Alınan üç puanın son derece önemli olmasına karşın maçın birinci ve ikinci bölümleri farklılık oldu.

Nasıl derseniz?

İlk yarı stadı dolduran seyircinin müthiş ambiyansına uygun derli toplu bir takım görüntüsü vardı.İ.B.B maçını hem istek hem mücadele hem de oyun ile kazanmış övgüler almış Samsunsporda bir takım değişikler olduğunu söylemiştik.

Yani rakibin ceza sahsına (3.bölgeye) kalabalık gidilmeye başlandı.  Daha önce  70 metrelik alanı uzun oynayarak geçerken, artık savunmayı önde kurup alanı kısaltıp  pas yaparak gidiyor. Önde baskıyı artırıyor, topu kaybettiğinde topun arkasına çabucak geçip pozisyon alıyor. Bunlarda; rakibi durdurmada, hataya zorlamada ve topu kapmada, hatta alanı iyi kullanmada başarılı olmalarını sağlayarak takım oyununu ortaya çıkarıyor. Ancak İB.B maçında ortaya çıkan bu başarılı değişiklik maalesef  bu maçta sadece 45 dakika gösterimde kaldı.

42.dakikada rakibin 10 kişi kalması rakibi bozacağı yerde Samsunspor’u bozdu. Yukardaki dengeleri bu dakikadan itibaren kaybeden Samsunspor birden geriye çekilerek rakibin direncini artırdı ve hata yapmaya gelişigüzel vurmaya başladı.

Birde Kalpar hoca M.Sinan’ı çıkararak ilk hamleyi yanlış yapıp oyunun ve takımın hızını kesti. Halbu ki önce Adiloviç’i çıkarmalıydı yapmadı. Sonra iyi oynayan Musa çıkmamalıydı. Çünkü hücumda takımı pozisyona sokan tek adamdı. Neyse ki Ekigo’u soktu dengeledi ama bu defa kenarları kaybetti. Oyunun ritmi kayboldu.10 kişi kalmış rakibe büyük alanlar bırakıldı. Kısaca Kalpar’ın değişiklikleri  bu maçta işe yaramadı.

Özetle Samsunspor kolay maçı zor kazandı. Savunma çok kopuk oynadı. Özellikle ikinci yarı takımın boyu çok uzadı tekrar yüksek toplarla oynanmaya başladı. Taha ve Erdem aynı karakterdeki oyuncular olduğundan Musa oyundan çıkınca iş değişti.

Samsunspor’u yazan ve başarılı olmasını yürekten isteyen bir teknik adam olarak;

 Kalpar hocaya ,yöneticilere hatta taraftarlarımıza sorarım, Allah aşkına kiraya verilen ERCAN ile yeni transfer stoper Tuna arasında ne fark var!!! Ercan kendini kanıtlamış oynamaya başlamışken aynı kategoride başka birtakıma verilirken… Orta alanda oynayan arkadaşlarımızla milli Doğan’ın ne farkı var neden kenarda oturur? Böyle olduğu sürece Samsunspor kendi bünyesinden nasıl oyuncu çıkaracak doğrusu herkes gibi bende merak ediyorum. Tabi birde Kemal var… Aslında dahası da var. Neyse gölge düşürmeyelim galibiyete kutlarım herkesi…

 

 

 

 

Bu yazı 1051 kez okundu.
Yazarın Tüm Yazıları
  1. 1. Samsunspor'da irtifa kaybı (1340 kez okundu.) - 13/12/2013
  2. 2. Şampiyonluk uzak değil… (793 kez okundu.) - 03/04/2014
  3. 3. Kolay işi zor yaptı (1052 kez okundu.) - 21/01/2014
  4. 4. Bir puanla ‘’teselli’’ oldu… (1024 kez okundu.) - 02/03/2014
  5. 5. Son yarım saat… (2915 kez okundu.) - 05/04/2014
Facebook Yorumları