Anasayfaya Dön
Google'den Para Kazanmak / Mete ÇERİ 31/12/2013
Bir web sitesi açıp, reklam yayınladıktan sonra Google Adsense’den para kazanmak kolay ama önemli olan çok kazanabilmektir. Bu da ancak planlı bir çalışmayla olabilir. Hem kendi düşüncelerimi sizlerle paylaşacağım hem de bazı üstatların yazılarından alıntı yaparak düşüncelerimi pekiştirip sizlere “Google Adsense’den nasıl çok para kazanabiliriz?” in mantığını göstermeye çalışacağım.
Google Adsense reklam yayıncılığını ben ikiye ayırdım.
 
1. Türkçe içerik
2. İngilizce içerik
 
Türkçe içerik, Türkiye’de yaşayan okuma yazmayı bilen herkes yazabilir. Reklam bütçesi ülke ekonomisi ile ve yazdığımız dilin ne kadar çok kullanıldığı ile de doğru orantılıdır. Türkçe sitede reklam yayınlarsanız hedef kitlenizi bir düşünün. 70 milyon mu? Hayır, Türkiye’de ne kadar internet kullanıcısı varsa o kadar işte…
 
İngilizce içerikte ise, tüm Dünya’dan ziyaretçi potansiyeliniz var demektir. Sitenizde İngilizce reklamlar yayınlanır ve sitenize tüm Dünya ülkelerinden ziyaretçiler gelebilir ve dolayısıyla reklam verenlerin bütçesi de Türkçe siteye oranla kat kat daha fazladır. Reklam verenlerin bütçesi ne kadar çok olursa sizin de kazancınız, Google Adsense sisteminde yayıncıya düşen pay da o kadar çok olacaktır.
Ben Türkçe, İngilizce içerik olayını kendi sitelerimde şahit oldum. Sitenin dili Türkçe fakat yabancıları da ilgilendiren bir konu vardı sitede ve bu konu popüler olduğu zamanlarda Google Adsense gelirim önemli derecede arttı ve daha sonraları konu popülerliğini kaybedince gelirim de düştü.
Bence, sitenize direk giren ziyaretçi değil de, Google’dan arama yapıp giren ziyaretçi daha çok kazandırır. Çünkü sitenizin içeriği ile ilgili reklamlar yayınlandığından, arama sonuçlarından siteye giren ziyaretçi, reklam veren tarafından hedeflenen kitlenin içindedir. Basit olarak örnek vermek gerekirse, internetten cep telefonu almak isteyen bir kişi nokia 6600i olarak arama yaptı, sizin sayfanıza girdi ve içeriğe göz atıp sayfanızdaki cep telefonu reklamına tıkladı. İşte bu şekilde daha çok kazanırsınız. Bu yüzden arama motorlarında üst sırada çıkmanız da önemlidir.
Arama motorlarında nasıl üst sıralarda yer alacaksınız?
 
Çok basit! Özgün içerik yazarak!
Mercimek çorbasının yapılışını herkes bilir. Yemek sitesi açtınız diyelim mercimek çorbasının yapılışını anlatacaksınız. Bazen diğer sitelerden konuyla ilgili kopya çekmeniz gerekebilir. Ama ne olur aynen kopyala yapıştır yapmayın. Örnek olarak ele aldığınız yazıda araba yazıyorsa siz yazınızda araba yerine otomobil yazın.
Sitenizin içeriği neyle alakalı olursa olsun, yazdığınız yazılar tamamen size aitse elbet birgün hak ettiğinizi alacaksınız. Bu da benim sizlere sözümdür.
 
Ayrıca “Niye az kazanıyoruz” başlıklı bu yazıya da göz atarsanız. Genel bir fikir edinmiş olursunuz.
 
Mete ÇERİ
Bu yazı 1261 kez okundu.
Yazarın Tüm Yazıları
  1. 1. Samsun Arama Motoru Optimizasyonu (2454 kez okundu.) - 28/09/2015
  2. 2. Google'den Para Kazanmak (1262 kez okundu.) - 31/12/2013
  3. 3. Online Oyunlar (1934 kez okundu.) - 31/12/2013
Facebook Yorumları