Anasayfaya Dön
Bir puanla ‘’teselli’’ oldu… / Fedayi Aksoy 02/03/2014

 

Maça iki takım da aynı istek ve arzuyla gergin başladı. Ancak oyun ilerledikçe Balıkesirspor o kadar puanı nasıl almış dedirtecek kadar da boş bir takım gibi görüntü verdi. Zaten gerek iyi başlaması gerek istek arzu, gerekse fizik gücünden dolayı maçın ilk beş dakikasından sonra favorinin kesinlikle Samsunspor olduğu ortaya çıktı.

  Ne var ki Samsunspor’un gol yollarındaki beceriksizliği, oyun disiplininden kopması ve rakibin 10 kişi kaldıktan sonra kontra oynayabileceği bilinmesine rağmen önlem alınamaması iki puan kaybına neden oldu.

Öyle ki, özellikle ikinci yarıda bir eksik olmasına rağmen Balıkesirspor tempoyu artırıp az sayıda adamla etkili kontrataklar yaptı ve iki gol birden buldu. Samsunspor’un bu görüntüsü sanki Mersin İ.Yurdu senaryosunun yeniden yaşanacağını akla getirdi. Ne yazık ki oyuncuların genel davranışı da o yöndeydi.

Örneğin çok sayıda adamla hücum yapıyor geri dönüşler ağır oluyor ve takımın yarısı rakip sahada kalıyordu.Buna mukabil etkili ataklar yapılıyor ama beceriksizlikten dolayı gol yapılamıyordu. Özellikle 1,1’den sonra Samsunspor oyun disiplininden ve konsantrasyondan uzaklaştı. Her yönüyle savruk oynamaya başladı. Tek kale gibi oynasa da, istenilen tek kale olmadı. Oyuncu üstünlüğüne rağmen orta alanı kullanamadı. Savunmaya oldukça fazla geriye yaslandı. Hem birinci, hem ikinci gol bu yaslanmadan kaynaklandı. Hücumda sayıca üstün olunmasına karşın çok panik yaptılar. İlk yarı etkili olan Umar ikinci yarı kayboldu. Ekigo oyunda kaldığı sürece bal yapmaz arı gibiydi. Sadece, Adiloviç’in her rakip kaleye yüklenmeleri tehlikeli oldu. Aslında rakip 10 kişi kaldıktan sonra oyunu kanatlara taşıyıp ortalarla gol aransaydı daha iyi olurdu. Nitekim bir kez yapıldı o da gol oldu.

Kalpar hoca aslında değişiklikleri yerinde yapmadı ama tuttu. Neden derseniz mağlup iken o değişiklerle savunucu adam sayısını artırdı. Neyse ki oynaması gereken ama ne hikmetse bir türlü oynayamadıkları kanat organizasyonuyla Adiloviç golü yapıp takımı ipten aldı.

Samsunspor ne oynadı derseniz, bu maçta gerçekten yukarda saydığım özelliklerin dışında bir şey oynamadı.Bilinmez bir panik havası vardı üstlerinde.

Ancak Samsunspor ikinci golden sonra tüm riskleri alıp alanın her yerinden şuursuzca saldırdı. Balıkesirspor ise oyun olarak iyi olmasa da hem 10 kişi oynayıp hem de iki gol bulacak kadar atak yaptı. Samsunspor gelince, hiç bir maçta bulamadığı kadar pozisyon bulmasına karşı değerlendiremedi buna şanssızlık diyemem çünkü panik ve beceriksizlik son derece fazlaydı.

Ancak şunu söyleyebiliriz 6’puan değerindeki bu maçtan bir puan alınması bile yukarısı için büyük avantaj oldu. Artık kör topal bu şartlarda böyle gidecek yapacak bir yok gibi görünüyor.                                           En azından yenilmedi deyip teselli olalım.

 

Bu yazı 1094 kez okundu.
Yazarın Tüm Yazıları
  1. 1. Samsunspor'da irtifa kaybı (1416 kez okundu.) - 13/12/2013
  2. 2. Şampiyonluk uzak değil… (867 kez okundu.) - 03/04/2014
  3. 3. Kolay işi zor yaptı (1143 kez okundu.) - 21/01/2014
  4. 4. Bir puanla ‘’teselli’’ oldu… (1095 kez okundu.) - 02/03/2014
  5. 5. Son yarım saat… (3160 kez okundu.) - 05/04/2014
Facebook Yorumları