Anasayfaya Dön

Notice: Undefined index: srch in /home/samsunv3/public_html/include/ust_bant.php on line 12
''Samsun'' Karadeniz'in İstanbul'u / Erdal YAVUZ 07/01/2014
Gelin Size Samsun'u Gezdirelim
 
 
Karadeniz’in İstanbul’u olma yolunda hızla ilerleyen Samsun tarihte olduğu gibi hala bölgenin önemli bir ticaret şehri ve bu kimliğini sağlamlaştırma yolunda.
 
 Son yıllarda Samsun’a gelen yerli ve yabancı turist sayısında hızlı bir artış olduğu gözlenmekte…
Karadeniz’e kıyısı olan ülkeler ile ilişkiler olumlu yönde ivme kazanıyor, yabancı turistlerin yanısıra özellikle çevre illerin yoğun ilgisini çeken Samsun, aslında seyahat şirketlerinin yeni gözdesi bir tarih kenti.Ayrıca turizm kenti ve son yıllarda adından yurtdışında da söz ettiren önemli bir sağlık kenti.Aşağıda hazırladığım,
Samsun ile ilgili birkaç paylaşımın aslında sadece şehre giriş kapısı olduğunu, daha fazlasını ise Samsun’a girdiğinizde şehrin size kendisi sunacağını söylemek isterim.
İşte Atatürk’ün şehri Samsun’da gezilecek yerlerden bir kısmı …
 
BANDIRMA GEMİSİNDE TARİHE YOLCULUK
Milli Mücadelenin Başladığı Şehir ‘’SAMSUN’’
 Türkiye Cumhuriyetine giden yolda, büyük önder Mustafa Kemal ATATÜRK'ü ve 18 kader arkadaşını Samsun’a getirip, milli mücadelenin başlamasına vasıta olarak önemli bir görev yapan "Bandırma Vapuru" artık hep Samsun'da.
 
Bandırma Vapuru, Samsun'da, Doğu Park sahilinde, artık hep orada kalmak üzere demir atmış durumda 19 Mayıs 1919 tarihini simgeleyen en önemli vasıta olan Bandırma Vapurunun, Samsun'da özgün bir örneğinin eksikliği hissedilerek, aslına uygun ölçülerde yapımı tamamlanmıştır. Gemin hemen yakınında emekli bir Türk yıldızları uçağının olduğunu göreceksiniz hep gök yüzünde gördüğümüz bir Türk yıldızı uçağını yakından inceleme olanağı bulabilirsiniz.
Müze olarak ziyaretçilerine açık gemiye adımınızı attığınız andan itibaren adeta tarihi yaşamaya başlarken bir yandan sahilin eşsiz manzarasını izleyebiliyorsunuz, su kayağı tesisine çok yakın olması nedeniyle wakeboard yapan kayakçıların akrobatik su hareketlerini seyir şansını bulabilirsiniz.
 
19 Mayıs’ı yaşayan ve yaşatan bir köşk; Gazi Müzesi
  Samsun’da Bandırma’nın maketinin yanı sıra ilk Adım Meydanı ve anıtında Mustafa Kemal’in Samsun’a ayak basışının ve komutanlar tarafından karşılanışını simgeleştirmişler. Balmumu olan heykeller oldukça gerçekçi. Meydanda Atatürk’ün Samsun halkıyla ilgili görüşlerinin yazılı olduğu tabelalar var.  Okuyarak yürüyoruz.
 İstikamet Gazi Müzesi. Atatürk’ün Samsun’da konakladığı ve komutanlarla Anadolu’ya geçişin planlarını yaptığı köşk bu gün Gazi Müzesi olmuş.
Duvarların her köşesinde Atatürk’ün bir anı fotoğraflanmış. Köşkteki mobilya ve eşyalar hep Mustafa Kemal’in ziyareti sırasında kullanılanlar… Gazi köşkü ona öyle sadık kalmış ki sanki hala onun konakladığı devri yaşıyor. Mobilyalar, banyo, eşyalar, her şey yerli yerinde. Atatürk’ün yadigârlarının arkasında kalan boşluğu yine onun resimleri ve komutanlarla toplantı anını simgeleştiren balmumu heykelleri dolduruyor.
 Mustafa Kemal’in kullandığı yemek takımları, traş takımları, pijamaları, dokuzu beş geçe durdurulmuş olan saatleri, gömlek, şapka ve eldivenleri, Samsun’a geldiği gece istirahat ettiği yorgan
bile sergileniyor gazi müzesinde. Tarih birşeyler fısıldıyor kulağımıza ve biz duymak için nefeslerimizi tutuyoruz…duyamasakta anlamaya çalışıyoruz.
 
800 Yıllık Tarih Ayakta ‘’Göğceli Camii’’
Türkiye’deki en eski ahşap cami
M.1206 yılında Anadolu Selçukluları döneminde inşa edilen Tarihi Göğceli Camii,  Türkiye’deki en eski ahşap camiidir. Dünyadaki sayılı ahşap eserler arasında bulunan Camii, aynı zamanda Müslüman Türklerin M. 1071 Malazgirt Zaferi’nden sonra Yeşilırmak boylarında ve bu bölgede yerleştiklerini gösteren bir delil niteliğindedir. Samsun’un Çarşamba ilçesinde bulunan,tek çivi kullanılmadan yapılan cami, çivisiz cami olarak ta bilinir.Yapım tekniği ve kullanılan ahşap malzeme ile orijinallik arzetmektedir.
 
 
Tarihe Yolculukta Mola Noktası ‘’Tekkeköy Mağaraları’’
Sadece Samsun’a değil Karadeniz’e gelen tarih meraklısı turistlerin mutlaka ziyaret ettiği taşdevri insanlarının yaşadığı ve kalıntıların bulunduğu mağaralardır.
Tekkeköy Mağaraları:  Kalkolitik dönemi sergileyen yerleşim yerleridir. Bu mağaralar doğal oluşmuş ufak mağaraların genişletilerek ve oyularak iskan edilmesi sonucu meydana gelmiştir.Ana kayanın işlenmesiyle oluşturulmuş sarnıç, burç, depo, yol ve merdiven gibi eserler de yer almaktadır. Önceleri denizin mağaraların hemen yanında başladığı, hatta mağaralardaki bazı şekillerden buralara gemilerin bağlandığı daha sonra ise Yeşilırmak’ın getirdiği alüvyonlu topraklarla kıyının dolarak denizin yaklaşık 4 km. uzaklaştığı tahmin edilmektedir. Burada Roma ve Bizans dönemine ait Kilise, Çeşme ve köprü kalıntılarına da rastlanmaktadır. 
 
 LADİK AKDAĞ  YAYLA ŞENLİKLERİ,ÇİM KAYAĞI,SNOWBOARD
 Daha çok yaz aylarında yapılan yayla şenlikleri ile adını duyuran platonun uygun zemini birçok çim kayağı meraklısının dikkatini çekmiş, ve daha sonraları bu amaçla birçok organizasyona ev sahipliği yapmıştır.
 
Kış Sporları Merkezi
 Ladik ilçesi’nin sırtını yasladığı 1800 metre rakımlı Akdağ adındanda anlaşılacağı üzere kış ayları boyunca beyazlara bürünür.
 Geçtiğimiz yıllarda yapılan 1500 metre uzunluğundaki telesiyej ve konaklama amaçlı yatırımların ardından bölge kış turizmine de uygun hale gelmiş ve turistik kayak tesisi hüviyeti kazanmıştır. Konumu dolayısıyla Samsun’un yanı sıra; Amasya, Çorum, Tokat,Ordu gibi civar illerin de yoğun ilgisiyle her geçen gün daha çok tanınan ve ziyaret edilen “Ladik Akdağ Kış Sporları Merkezi” bölgenin kış turizmi odaklarından biri haline gelmiştir.
 
Samsun’da Su Kayağı Heyecanını Yaşayın
 Samsun SUKAY, Karadeniz’de Su Kayağının tek adresidir.
 
Wakeboard tutkunları Samsun’a gidiyor…
Bir su kayağı merkezinde aradığınız herşeyi bulabileceğiniz tesiste su kayağı yaparken ve izlerken ayrı bir keyif alıyorsunuz,karadeniz’in mavisini doyasıya izleyebiliyorsunuz.
Samsun – Ordu karayoluna 100mt mesafede kolay ulaşabileceğiniz bir yerdedir.
Hava alanına 25 dakika uzaklıkta,oteller bölgesine ise 2 – 5 km’dir. Şehrin hemen yanıbaşında tam donanımlı bir tesis olan ‘’Samsun Sukay Kablolu Su Kayağı Merkezi ‘’ Nisan 2011 yılında dünyaya kapılarını açmıştır. Samsun’a gelen yerli ve yabancı turistlerin gezi aktivite programlarında başsırayı alan tesiste kneeboard,çiftkayak ve wakeboard eğitimi verilmektedir.
Karadeniz’in ilk su kayağı tesisi olan Samsun SUKAY, aynı zamanda Türkiye’nin deniz üzerine yapılan ilk kablolu su kayağı merkezi olma özelliğini taşımaktadır.
Samsun Büyükşehir Belediyesine ait olan tesis; su kayağı eğitim parkuru,plajları,kamp yapmak ve konaklamak isteyenler için çadır alanı,karavan parkı, dinlenme ve izleme platformları,cafeleri,voleybol sahası ile bir yaşam merkezidir.
 
 Atakum Sahil’de Müzik, Plaj, Disko Bar
Samsun Atakum ilçe sahili  yazın sıcak aylarında serinlemek için iyi bir yer, ayrıca son yıllarda sahil yolu boyunca açılan onlarca bar, restoran ve disko türü işletmeler ise adeta barlar,kafeler sokağı görünümü vermeye başladı,birbirinden farklı görüntü ve cazibesi  ile bölge eğlence sektörünü oluşturmuş durumda.Yani artık Samsun’da canlı müzik dinleyerek sahil havası tenefüs ederek zaman geçirebileceğiniz mekanlar mevcut.
Samsun hakkında
Daha fazla bilgi sahibi olmak için samsunamisos.com şehir rehberi bölümüne bakmanızı tavsiye ederim.
 
 
Bu yazı 1634 kez okundu.
Yazarın Tüm Yazıları
  1. 1. ''Samsun'' Karadeniz'in İstanbul'u (1635 kez okundu.) - 07/01/2014
  2. 2. Samsun'da Kablolu Su Kayağı Heyecanı (3362 kez okundu.) - 15/06/2014
Facebook Yorumları