Anasayfaya Dön
Kerpe 15/05/2015

Popülerliği gün geçtikçe artan Kerpe, İstanbul’a yakındır. 2007’de turizm bölgesi ilan edilen bölge ilerleyen yıllarda cazibesini daha da artıracaktır.

Su derinliği 150 metre ileride dahi sığ olabiliyor. Kerpe yakın zamana kadar kendi halinde, sadece yöre insanı tarafından bilinen ve ziyaret edilen bir balıkçı köyüydü. El değmemiş doğası ve denizi ile son yıllarda keşfedilen en gözde yerlerden biri oldu. Bu şirin tatil köyü Kerpe’nin, Karadeniz’in Bodrum’u olma yolunda olduğu herkes tarafından söylenir. Yazın oldukça kalabalık ve cıvıl cıvıl olur.

Kerpe Kocaeli’nin Kandıra ilçesine bağlıdır. Hem trekking için hem de tatilciler için en ideal yerlerden biridir. Kerpe’nin en çekici tarafı kayalıkları ve doğal güzelliğidir.

Karadeniz’in batıya bakan bu tek koyu deniz fırtınalı da olsa dalgasız koy korunaklı bir liman olarak kullanılırmış. Açık deniz özelliği görünmeyen koyun, zemini kum, derinliği 50 metre boyunca diz hizasını geçmeyince günümüzde çocukların bile emniyetle yüzecekleri eşi bulunmaz bir plaj konumuna gelmiş, altyapı çalışmaları bitirilmiştir. Kerpe’deki foseptik sistemi kaldırılıp kanalizasyon döşenerek arıtma sistemi hizmete sokulmuş ve denizin tertemiz olması sağlanmıştır. Kerpe şimdi “Mavi Bayrak” peşinde. Sırtını yemyeşil ormanlara dayamış bu beldemiz yaz aylarında bir çok turistin tercih ettiği eğlence ve dinlenme yeri olur. Kerpe de bulunan orman içi dinlenme yeri konumu bakımından ideal bir mesire alanıdır.

Kerpe kayalıkları ise tamamen bir doğa harikasıdır. Bu kayalıklarda 15 metreye kadar tüplü dalış imkanını yakalamış bir dalgıç olarak size kayalıkları değil sualtını anlatmayı tercih ediyorum.

Kaya yapısı suyun altında 20-30 metreye kadar iniyor, sualtı platformu zengin bitki ve canlılardan oluşuyor, özellikle denizkestanesi, denizyıldızı ve akvaryum balıkları bol miktarda mevcut.

Kerpe’de ister dalış yapın, ister yüzün, ister doğa yürüyüşü yapın. Yapmadan kesinlikle dönmeyeceğiniz tek şey güneşin batışını kayalıklardan seyretmek olsun. Bu eşsiz ve güzel doğa harikasını izlerken yanınızda mutlaka fotoğraf makinesi veya kamera bulundurun.

Tarihte Kalpe olarak anılan Kerpe, İstanbul’dan üç kürek günü mesafede gösterilir, “öküz boynuzu” biçiminde tarif edilirmiş. İtalya’dan yola çıkan denizciler Trabzon’a getirdikleri çeşitli eşyaları, Rusya’dan veya İpek Yolu’yla gelip Kandıra’dan geçen tüccarlar hep aynı noktada mallarının değiş tokuşlarını Trabzon’da yaparlarmış. Bu güzergâh üzerinde denizciler, denizin uygun olmayan durumlarında Karadeniz’deki tek doğal liman olan Kerpe’ye sığınırlarmış.

Kerpe son derece elverişli bir coğrafi konuma sahiptir, sırtını alabildiğine sık çam ormanlarına dayamış, bu şekilde kuzeyden rüzgar almadığından. Denizinde ise çocuklu aileler için ideal bir doğal havuz görünümündedir. Karadenizin o meşhur dalgasını burada görmeniz mümkün değil. Kayalıkların harici ise tamamıyla kumdur, temiz ve sığdır.

Kerpe’deki eşsiz güzellikteki “Kayalıklar” ise birçok insanın buraya gelmesi için en önemli neden durumunda olup birçok sanatçı çeşitli çekimler için Kerpe’yi tercih etmiştir. Tırmanarak ya da dalarak değişik heyecanlar yaşayabileceğiniz, güneşin o şahane batışını Kerpe Kayalıklarında bulabilir ilginç mağaralar da keşfedebilirsiniz. Özellikle kayaların altındaki boşluklar, dalış sporu meraklıları için ideal. Kaya tırmanışı, trekking, dalgıçlık, balıkçılık, hiking ve yüzme gibi uğraşlarla ilgileniyorsanız, Kerpe sizin için ayrı bir cazibeye bürünecek.

Şirin tatil yöremiz Kerpe, Kandıra’ya 10 km, İzmit’e 50 km mesafe uzaklıktadır. Masmavi deniziyle, sırtını çam ormanlarına dayamış şirin bir Karadeniz köyüdür.

Kaynak : http://www.kerpe.com/kerpe