Anasayfaya Dön
Yeni internet fenomeni \\ \\ paylaşım ekonomis 22/02/2013

Yeni internet fenomeni \\\\ \\\\ paylaşım ekonomis

Dünyanın dört bir yanında insanlar, evlerinden arabalarına teknelerinden hırdavata kadar her şeyi satın almak yerine kiralamayı tercih etmeye başladı. Finansal krizin getirdiği güvensizlik ve çevre duyarlılığının artmasıyla hızla yayılan ve “paylaşım ekonomisi” olarak adlandırılan bu sistem, yeni internet girişimlerine iyi bir zemin hazırlıyor.


FİNANSAL KRİZ TETİKLEDİ
Ömer Ari’nin bireysel olarak adımını attığı bu girişim aslında dünyada çok hızlı yayılan yeni bir trendin ilk öncülerinden. Paylaşım ekonomisi olarak adlandırılan bu trend bir objeye veya mekana tamamen sahip olmaktansa ihtiyaç anında, belli bir süre için kiralamak ve kullanmak üzerine kurulu.Paylaşım ekonomisi, sahipliğin getirdiği yüksek maliyet ve sorumluluklar olmadan ihtiyacı çözmeyi mümkün kılıyor. Dünyanın dört bir yanındaki şehir ve kasabalarda insanlar bebek kıyafetlerinden teknelere, hırdavattan arabalarına kadar her şeyi paylaşmanın bir yolunu buluyor. Trend danışmanlığı şirketi Trenddesk’in kurucusu Zeynep Arhon, paylaşım ekonomisinin son birkaç yıldır belli başlı iki nedenden ötürü büyüdüğünü söylüyor. Öncelikle, finansal kriz ve yenilerine dair beklentinin satın alma psikolojisini kökten değiştirmiş olması. “Gerçekten bu ürüne/hizmete ihtiyacım var mı?”, “İhtiyacımı daha akıllı bir yoldan karşılayabilir miyim?” gibi konuların artık daha çok sorgulandığını söylüyor Arhon. İkinci faktör ise çevre ile ilgili. Satın alınan her ürün, hatta her hizmet doğayı da olumlu veya olumsuz etkiliyor. Akşam yenilen yemek, evin ısıtılması gibi sıradan görünen kararlar hem finansal hem de çevresel sonuçlara sahip. Arhon, tüketimin çevreye etkisini düşünenlerinin sayısının artmasının ve çevre bilincinin bütçe tasarrufu ile ilişkilenmesinin paylaşımı tetiklediğini belirtiyor.

YENİ GİRİŞİMLER VAR
Sağladığı tasarrufun ve pratikliğin yanı sıra paylaşım ekonomisi ulaşılmaz olanı ulaşılır kılıyor. Mücevhere yüksek bir meblağ ödemek istemeyen veya ödeyemeyecek olan kadın, mücevher kiralayan siteden istediğini tek bir geceliğine kiralıyor. Şehrin iyi otelinde kalacak parası olmayan yabancı, şehrin mimarisini yansıtan güzel bir evde, tek oda kiralıyor. Dünyada SnapGoods, Couchsurfing, Airbnb ve Craigslist, Freecycle bu trendin öncü girişimleri arasında yer alıyor. Son dönemde Türkiye’de de paylaşım ekonomisi pek çok yeni girişimin önünü açıyor. Zumbara.com, hemenkiralık.com, kiraguru.com, verr.com, davetcokelbisemyok.com, ortakaraba.com, esyapaylas.com, libraryofstuff.com, gruphediye.com, aloynaver.com internet siteleri ve araç paylaşım sistemi Yoyo son dönemde öne çıkan girişimler.

ARACINIZ PARA KAZANSIN
Araç paylaşımı sisteminin Türkiye’deki temsilcisi olan Yoyo, kendi araçlarıyla yaptığı bu paylaşımı biraz daha ileri götürerek ‘kişilerin’ araçlarını ‘ihtiyaç duyan kişilere’ kiralama imkanı sunan bir projeye başlıyor. Dünyada P2P(peer to peer), yani ‘kişiden kişiye’ adı verilen bu iş modelinde araç sahipleri kendi araçlarını, diledikleri fiyata ve diledikleri zaman aralıklarında Yoyo’nun yeni projesindeki internet sitesine listeleyecekler. İnsanlar site üzerinden kiralama yapacak. Zumbara, para yerine zamanın kullanıldığı bir platform. Sitenin kurucusu Ayşegül Güzel, şimdi de Zumbara fikrini büyük şirketlere uygulamayı planlıyor. Şirket içinde paylaşım kültürünü yaymak için Zumbara tarzı kapalı sistemler kurmayı planladıklarını söylüyor.

ÖNE ÇIKAN 10 İNTERNET GİRİŞİMİ
1- Zumbara.com
Ayşegül Güzel ve Meltem Şendağ'ın kurduğu zumbara.com, para yerine zamanın kullanıldığı, yetenek ve tecrübelerin paylaşıldığı bir topluluk. Sitede şu anda 12 binin üzerinde üye bulunuyor. 8 binin üzerinde servis girişi yapılan sitede aylık ortalama 800 saat servis değişimi gerçekleşiyor.


2-Aloynaver.com
Türkiye'nin ilk ve tek oyuncak kiralama sitesi olan www.aloynaver.com ‘un kurucusu Funda Akçakaya Kılıç. Site Kılıç'ın oğlunun sadece birkaç kez oynayıp sıkıldığı eğitici oyuncakları, başka çocuklara nasıl sunabileceği üzerine düşünmesiyle ortaya çıkmış.

3-Gruphediye.com
Site, arkadaşların Facebook gibi sosyal ağlarda bir araya gelerek birlikte hediye almasına olanak sağlıyor. Son üç ay içerisinde binin üzerinde GrupHediye kuruldu. Kurulan bu bin GrupHediye için 600 bin TL para toplanması hedefleniyor. http://www.ekonomist.com.tr/yeni-internet-fenomeni-%E2%80%9Cpaylasim-ekonomisi-haberler/4182.aspx?2.Page

 

Bu haber 1476 kez okundu.
Ekonomi Kategorisindeki Son Haberler
  1. 1. Samsun Mobilya Sektörü Önemli Bir Toplantı Yaptı (1443 kez okundu.) - 12/11/2012
  2. 2. Rusya ile ticaret canlanacakmı? (1364 kez okundu.) - 01/11/2012
  3. 3. İzmir Tarım ve Hayvancılık Fuarında Geri Sayım Baş (1363 kez okundu.) - 14/09/2012
  4. 4. Samsun 16. Sırada (1332 kez okundu.) - 27/09/2012
  5. 5. Altında Yükseliş (1252 kez okundu.) - 25/01/2013
  6. 6. 30 Milyar Dolar Geliyor (1845 kez okundu.) - 06/02/2013
  7. 7. Tekkeköy Doğru Yer (1313 kez okundu.) - 06/02/2013
  8. 8. Traktörcüler kredide \\ eş rızası\\ nı sevmedi (1162 kez okundu.) - 17/02/2013
  9. 9. Yeni internet fenomeni \\ \\ paylaşım ekonomis (1477 kez okundu.) - 22/02/2013
  10. 10. TÜMSİAD HABER İ ZİYARET ETTİ (1223 kez okundu.) - 07/03/2013
Facebook Yorumları