Türklerin Uçakta Tercihi Futbol

Avrupa’nın bir numaralı karşılaştırmalı uçak bileti arama motoru Skyscanner’ın yaptığı araştırmaya göre seyahatseverler uçakta seyahat ederken de futbol maçlarından geri kalmak istemiyor. Skyscanner’ın anketini yanıtlayan 18 binin üzerinde Türk seyahatseverin %81’i, izlemek istedikleri maçları gösteren bir havayolunu, diğer havayollarına tercih edeceğini belirtiyor.

Türkiye Süper Ligi’nin ikinci yarısının başlaması ve ligin ikinci haftasıyla birlikte başlayacak derbi keyfi Türkiye’de milyonları ekran başına kilitleyecek. Lufthansa ve Gulf Hava Yolları’nın uçuşlarında İngiltere Premier Lig maçlarını canlı yayınlamaya başlaması üzerine, Skyscanner futbolun seyahat tercihlerini nasıl etkilediğini araştırdı. Araştırmaya katılan 18 binin üzerinde Türk seyahatseverin %81’i, tuttukları takımın maçlarını uçuş sırasında gösteren havayolunu, diğerlerine tercih edeceğini belirtiyor.

Şimdilik çoğu havayolu film gösterimiyle sınırlı kalsa da gelişen teknolojiyle beraber önümüzdeki dönemde uçaklarda yolculuk sırasında futbol ve spor karşılaşmalarının canlı yayınlanması için ilk adımlar atıldı. Lufthansa ve Gulf Havayolları İngiltere Premier Lig maçlarını uçuşlar sırasında canlı yayınlamak için anlaşma yaptı. Bu uygulamanın yaygınlaşması ise yolculardan gelen talebe bağlı olacak gibi gözüküyor. Ancak bu uygulamadan çok hoşlanmayacak yolcular da var. Skyscanner’ın anketinde azınlıkta kalsalar da kimi seyahatseverler futbol fanatikleri yüzünden maç göstermeyen havayolunu tercih edebileceklerini belirtiyor.

Uçuş sırasında maçları takip etmek isteyenler ise sadece Türk seyahatseverler değil. Skyscanner’ın İngiltere’de gerçekleştirdiği araştırmaya katılan İngiliz yolcuların yarısından fazlası da uçuşlarda maç izlemeyi tercih ettiklerini söylüyor. Özellikle Tottenham Hotspurs ve Wigan Athletic taraftarları, uçuşlarda takımlarının maçlarını kaçırmamak için fazladan ücret ödemeyi göze alacaklarını belirtiyorlar.

Skyscanner Türkiye Pazarlama Müdürü Murat Özkök: “Spor tutkusu seyahat tercihlerini yakından etkiliyor. Bunun en güzel örneğini geçtiğimiz sene olimpiyatlar sırasında gördük. Seyahatseverler, tatillerini olimpiyatlara göre planladılar. Futbol maçlarının uçaklarda gösterilmesi için de ciddi bir talep var. Futbol aşkını gökyüzüne taşımak isteyen havayolları ise uçuşlar sırasında maçları canlı yayın ile veriyor. Örneğin Lufthansa ve Gulf Havayolları İngiltere Premier Lig Maçlarını uçuşlar sırasında canlı yayınlamak için anlaşma yaptı. Önümüzdeki dönemde bu tarz anlaşmaların artarak devam etmesini ön görüyoruz.’’ dedi.

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Copyright, Her hakkı saklıdır. samsunrehberim.com | 2023

Iyzico