TEKKEKÖY İLÇESİNE TURİZM HAMLESİ

Samsun ve Çevresi Turizm Alt Yapı Birliği’nin (SAMTAB) Tekkeköy ilçesi turizm eylem planı toplantısı Tekkeköy Belediyesi teras katındaki kafeteryada yapıldı.

 

Tekkeköy ilçesi Turizm Eylem Planı Samsun ve Çevresi Turizm Alanı Altyapı Hizmet Birliği açılışında bir konuşma yapan Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar ”Tekkeköy ilçemiz tarihin doğduğu kenttir. Tekkeköy’de yaşam milattan önce 60 binli yıllarda başlamıştır. Yapılan araştırmalara göre Nuh tufanından sonra dünyada bilinen üç yaşam merkezinden biri Tekkeköy ilçemizde kurulmuştur. Aynı zamanda ilk katlı yaşam alanları ilçemizde bulunan mağaralarda oluşturulmuştur. İlçemiz Hititler, Frigler, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlı gibi bir çok uygarlığa ev sahipliği yapmış ve onlardan kalan bir çok tarihi esere sahip Samsun’un tarihi potansiyeli bakımından en zengin ilçesidir. Aynı zamanda lojistik köy projesinin hayata geçeceği ilçemize lojistik meslek yüksek okulu gibi bir üniversite kurulması istiyoruz. Üniversitenin ilçemize gelmesi için gerekli tüm çalışmaları ve desteği sağlamaya hazırız. OMÜ’nün bir fakültesinin burada faaliyet göstermesi ilçemizdeki hareketliliği arttıracak ve yeni geçim alanlarına sebep olarak ilçe ekonomisine de katkı sağlayacaktır. Tarih, turizm, sanayi, kültür ve doğal güzellikleri olan Tekkeköy ilçemizin turizm potansiyellerinin ortaya çıkarılması ve geliştirilmesi adına bu gün Sayın Valimizin ve Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımızın katkıları ve katılımları ile düzenlediğimiz Samsun ve Çevresi Turizm Alanı Altyapı Hizmet Birliği Mart ayı encümen toplantısına katılımınızdan dolayı hepinize çok teşekkür ediyorum.” dedi.

 

Tekkeköy’de Mübadele Turizmi ve Mübadele müzesi kurulacak

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz toplantıda yaptığı konuşmada, “Turizmde amaç, insanları daha önce görmedikleri güzellikleri görmelerini sağlamak için getirtebilmektir. İnsanların Samsun’a gelmesi için ilçelerimize benzeri olmayan şeyleri kazandırmamız lazım. Çünkü her yerde olan bir unsuru başka bir ilçede yapmanın önemi yok. Bu açıdan Tekkeköy çok şanslı.

Tekkeköy ilçesi mübadele turizminin gelişmesi bakımından büyük bir potansiyele sahip. Tekkeköy’de bir zamanlar mübadiller vardı. Uzun yıllardır ilçede yaşam süren yaklaşık 100 bin mübadil insan göç ettirildi. Göç öncesi, sırası ve sonrasında yaşanan hatıralar, hikayeler, olaylar ve özlemler var. Bu bakımdan Tekkeköy’de mübadele turizmi gelişebilir. Bu inanç turizmi altında da olabilir, dede yadigarı eski evleri de olabilir. Bu evleri titiz ve profesyonel bir çalışma ile belirleyip koruma altına alabilir ve restore edebiliriz. Buraları da mübadele turizmine dönük çeşitli işlevler haline getirebiliriz. Ayrıca yaşanan bu hatıra, hikaye ve olaylarla ilgi bilgi, belge, döküman ve her türlü envanteri kuracağımız mübadele müzesinde sergileyebiliriz. Yunan şehirlerinin yöneticileri ile karşılıklı temaslar kurup bu mübadil nüfusu ilçeye getirtebiliriz. Tekkeköy’de turist istiyorsak potansiyel orada hazır.

Yıllardır konuşulan ancak atıl vaziyette duran, Karadeniz’de ilk insan yerleşkesinin olduğu antik Tekkeköy mağaralarının gerçek manada turizme kazandırılma zamanı gelmiştir. Tekkeköy mağaralarının bulunduğu alanı gezilip görülebilecek hale getirmeliyiz. Bunun için alt yapı tesisleri ile çeşitli motifler koymalıyız. İnsanlar mağaraları kısa sürede gezip hatıra fotoğrafı çektirip gitmek zorunda kalmamalı. Oturup dinlenebilecekleri, kahve içip yemek yiyebilecekleri, veya mağaralara ilişkin araştırmaları okuyabilecekleri mekanlar da yapmalıyız. Bu konuda envanterleri çalışalım ve ortaya koyalım. ‘’dedi.

 

Samsun’u ve Tekkeköy’ü yurtdışında da tanıtmalıyız

Samsun Valisi İbrahim Şahin toplantıda yaptığı konuşmasında, “Türkiye’de Samsun şehri çok iyi tanınıyor fakat yurt dışına çıktığımız zaman ilimiz pekte öyle tanınmıyor. Bizlerin Samsun’u tanıtmak için mutlaka yurt dışında tanıtım çalışmaları yapmamız gerekiyor. Tekkeköy ilçemiz bu bakımdan çok avantajlı bir ilçe. Ben bu konuda 1923’lü yıllarda yaşanan mübadele olgusunun ilçemiz için bir avantaj olduğunu düşünüyorum. Mübadele konusu ile ilgili bizim yapmamız gereken bir dizi çalışmalar var. Belki turizm konusunda Tekkeköy ilçemizin çıkış noktası bu olacak. Eğer mübadele sırasında buradan yüz bin civarında bir insan göçmüş ise, bu göç eden insanların çocukları, torunları şu an mutlaka hayattadır. Biz etkili bir çalışma yaparak buradan göçen insanların yakınlarının ilçemizi ve bölgemizi ziyaret etmelerini sağlayabiliriz. Biz mübadele ile buradan göçen insanlara ve yakınlarına mutlaka ulaşıp buraya davet edeceğiz. Bu konuda yaptığımız çalışmalarda eski köy isimlerini köylerin girişlerine yeni köy isimleri ile beraber yazabiliriz. Kent müzemizde mübadele ile Samsun’a gelen insanlara ait eşyaların sergilendiği bir bölüm var. Fakat müzemizde bir eksiklik mevcut. O da buradan mübadele ile göç eden insanlar hakkında onlarla ilgili bir eşya, bir doküman yok.

Tekkeköy ilçemize mutlaka bir mübadele müzesi yapmamız gerekiyor. Tekkeköy çok önemli bir çoğrafi konuma ve doğal güzelliklere sahip. Tekkeköy ile ilgili çalışma yapılırken mutlaka Tekkeköy ’e ismini veren olguyu da canlandırmamız gerekiyor. Ayrıca Asarağaç’daki bayrak tepesinin olduğu yeri çok güzel bir botanik bahçesine çevirebiliriz. Seyir terasları yapılabilir. Bizler internet ortamında mübadeleyi anlatan ve ilçenin sahip olduğu doğal güzellikler ve mağaralar gibi önemli potansiyelleri mutlaka tanıtmalıyız.

Biz öncelikle Samsun’daki insanların Tekkeköy’e gelmesini sağlayacak bir ortam oluşturursak emin olun Samsun dışındaki insanlarda ve yurt dışındaki insanlarda Tekkeköy’e gelir. Ben bu toplantımızın Tekkeköy ilçemize ve diğer ilçelerimize hayırlar getirmesini diliyorum. Katılımınızdan dolayı sizlere ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Hepinizi sevgiyle, saygıyla ve muhabbetle selamlıyorum.”dedi.

Toplantıya ayrıca Tekkeköy Kaymakam Vekili Canik Kaymakamı İlhan Turgut, Ayvacık Belediye Başkanı Mustafa Belur, İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok , Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, Samsun Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Turan Çakır, Büyükşehir Belediyesi Meclis Grup Başkan Vekili Nihat SOğuk, Tekkeköy Belediyesi Meclis Üyeleri, Samsun ve Çevresi Turizm Alanı Altyapı Hizmet Birliği encümen üyeleri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Copyright, Her hakkı saklıdır. samsunrehberim.com | 2023

Iyzico

Samsun Beyaz Eşya Servisi - Atakum Beyaz Eşya Servisi