Suriye uçağı düşürüldü

Türkiye'nin hava sahasını ihlal eden Suriye uçağı TSK tarafından düşürüldü.

Başbakan Erdoğan, Kocaeli mitinginde konuya ilişkin, "Suriye sınırı bizim hava sahamızı ihlal etti. F-16'larımız kalktı ve bu uçağı vurdu. Niye? Eğer sen, benim hava sahamı ilan edecek olursan bundan sonra bizim tokadımız ağır olacak. Onun için başta Genelkurmay Başkanım olmak üzere hava kuvvetlerimizi tebrik ediyorum" dedi.

HABERTÜRK O SIRADA CANLI YAYINDAYDI! İŞTE UÇAĞIN DÜŞTÜĞÜ AN

Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, Suriye uçağının, Hatay'ın Yayladağı ilçesinin karşısındaki Keseb kasabasının batı tarafına düştüğünü belirtti.

VALİLİKTE TOPLANTI

Gelişmeler üzerine Hatay Valisi Celalettin Lekesiz, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Hasan Koçyiğit ve Emniyet Müdürü Ali Doğan Uludağ, konu ile ilgili valilikte bir araya geldi.

GENELKURMAY BAŞKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA

ÖNCE İKAZ EDİLDİ

Türkiye’nin 2012 yılı Haziran ayında değiştirdiği angajman kurallarını ihlal ederek uçmaya başlayan iki savaş uçağının pilotları ikaz edildi.

Bu ikaz sonrasında uçaklardan biri bölgeden ayrıldı ancak diğer uçak sıfır noktasında uçuşa devam etti. Bunun üzerine havada devriye uçuşu yapan F-16’lardan Suriye uçağına füze atıldı.

Böylece, 2012 yılının Haziran ayında F 4 tipi savaş uçağının Suriye tarafından düşürülmesi sonucu değiştirilen angajman kuralları çerçevesinde, ikinci kez Suriye'ye ait bir hava unsuru vurularak düşürülmüş oldu.

Uçağın pilotunun, paraşütle atlayarak kurtulduğu ancak nereye indiğinin bilinmediği bildirildi.

Öte yandan Suriye Devlet Televizyonu, uçağın, sınır ihlali yapan Türk uçakları tarafından düşürüldüğünü iddia etti.

YAYLADAĞI'NA ÜÇ HAVAN MERMİSİ İSABET ETTİ

Bu arada Suriye'nin Keseb Sınır Kapısı yakınlarında devam eden çatışmalar nedeniyle Yayladağı ilçesi kırsal alanına üç havan mermisi isabet etti.

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Copyright, Her hakkı saklıdır. samsunrehberim.com | 2023

Iyzico