Samsun Sanat Başkenti OlacakSamsun Valisi Hüseyin Aksoy , bu yıl ilk kez gerçekleşek olan Uluslararası Samsun Müzik ve Sahne Sanatları Festivali’nin şehir için büyük önem taşıdığını söyledi. Dünyanın farklı ülkelerinden gelensanatçıların yanı sıra Türkiye’den de müzik ve dans gruplarını ağırlayacak olan festival hakkında biraçıklama yapan Vali Aksoy ; bu festival ile Samsun’un Karadeniz’in sanat başkenti olacağını ifadeetti. Festival operadan , halk müziğine , klasik müzikten dansa kadar birçok farklı rengi aynı sahnedebuluşturarak izleyenlere muhteşem bir sanat şöleni yaşatacak.


“Turizm sanatla gelişecek “


Festivalin farklı ülkelerden gelecek sanatçıları Samsun’da buluşturarak kültürlerararası bir paylaşımoluşturacağına inandığını belirten Vali Aksoy ; “ Uluslararası nitelik taşıyan bu festival, sanatyoluyla bölge turizminin gelişmesine de katkıda bulunacaktır “ dedi. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nındesteklediği ; Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü , Samsun Valiliği, Samsun BüyükşehirBelediyesi ve Adeka’nın ana sponsorluğunda gerçekleşecek festival, 25 Mayıs – 7 Haziran 2013tarihleri arasında sanatseverleri Samsun’da buluşturacak.


Festival açılışı dünyaca ünlü sanatçı Thomas Hampson ile...Festival, dünyaca ünlü opera sanatçısı Thomas Hampson ve şef Lorenzo Castriota yönetimindekiSamsun Devlet Opera ve Balesi Orkestrası’nın vereceği konser ile başlayacak. Açılış gecesininsonrasında festivalde “Anadolu Ateşi Dans Topluluğu”, Tasavvuf Müziği’nin önde gelenisimlerinden olan “Ahmet Özhan ve Samsun Devlet Klasik Türk Müziği Korosu” , “AnkaraDevlet Türk Dünyası Müzik Topluluğu”, Rusya’dan eğlenceli bir grup olan “Balalayka” , AzeriHalk Türkülerinin güçlü sesi “Nezaket Teymurova” ,Gürcistan’ın dünyaca ünlü topluluğu “Rustavi“ ve “Türksoy Opera Yıldızları” sahne alacak.Samsun’da düzenlenecek bu renkli festival ,7 Haziran akşamı “Aşık Veysel Oratoryosu “nun seslendirileceği unutulmaz bir gece ilesanatseverlere veda edecek. Solist olarak Şükriye Tutkun’un sahne alacağı gecede, sanatçıya şefMurat Kodallı yönetimindeki Samsun Devlet Opera ve Balesi Orkestrası ve Korosu eşlik edecek.Festival biletleri yurtiçinde ve yurtdışında My bilet’te satışa çıktı.

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Copyright, Her hakkı saklıdır. samsunrehberim.com | 2023

Iyzico

Samsun Beyaz Eşya Servisi - Atakum Beyaz Eşya Servisi