Samsun Grand Prix Büyüledi

Samsun’da düzenlenen ve Türkiye’nin üç bronz madalya kazandığı Judo Grand Prix müsabakaları organizasyon başarısıyla tam not aldı. Türkiye Judo Federasyonu Başkanı Fatih Uysal, gelecek yıl yetmişe yakın ülkenin katılımını beklediklerini söyledi

 Samsun’un kalbi üç gün boyunca judo için attı. Türkiye Judo Federasyonu’nun organizasyonu için aylardır hazırlık yaptığı Judo Grand Prix müsabakaları, kusursuz organizasyonuyla Uluslararası Judo Federasyonu’ndan tam not aldı.

Dünya judosunun en önemli organizasyonlarından sayılan ve ikinci kez Samsun’un ev sahipliğinde düzenlenen Grand Prix, 28 Mart Cuma günü başladı ve 30 Mart Pazar günü sona erdi. Organizasyonun ilk kez düzenlendiği geçen yıl bir altın, iki bronz madalya kazanan Türkiye, bu yıl da organizasyonu üç bronz madalya ile tamamladı. Samsun’da üç gün süren judo şöleninde dünyanın dört bir yanından, tam 44 ülkeden 351 sporcu madalya için kıyasıya yarıştı. Olimpiyat ve dünya şampiyonlarının dereceye girmek ve dünya sıralamasında puan kazanmak için verdikleri mücadele nefes kesti.

AÇILIŞI SÜMEYYE YAPTI

Türkiye adına Grand Prix’nin ilk madalyası, açılış gününde Sümeyye Akkuş ile geldi. 48 kiloda mindere çıkan Sümeyye, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da bronz madalya kazanmayı başardı. Organizasyonun ikinci gününde ise Türkiye’nin madalya umutlarından olan Hasan Vanlıoğlu kürsüye çıkmayı başardı. Olimpiyat şampiyonu ve dünya şampiyonu rakiplerini bir bir eleyen Hasan, zorlu kuraya rağmen bronz madalyayı boynuna taktı.

Grand Prix’nin son gününde de Türkiye’ye Gülşah Kocatürk ile madalya geldi. Gülşah, geçen yıl bronz madalya aldığı Samsun Grand Prix’de bu kez kendinden dokuz yaş küçük olan milli takım arkadaşı Kübra Kara’yı yenerek üçüncü oldu.

ZİRVE ALMANYA’NIN

İkinci gün üç altın madalya alan Almanya, kapanış gününe de damga vurdu. Bir altın, iki gümüş ve bir bronz madalya daha alan Almanya, toplamda dört altın, dört gümüş, üç bronz madalya ile zirveyi alan ülke oldu. Almanya'yı, üç altınlı Fransa ve iki altınlı Rusya izledi. Son gün seremonilerin ardından en iyi kadın ve en iyi erkek judoka da ödüllendirildi. Erkeklerde 90 kilo şampiyonu Gürcü Beka Gviniashvili, kadınlarda ise 78 kilonun birincisi Alman Luise Malzahn ödüllendirildi.

UYSAL: “SENEYE 70 ÜLKE BEKLİYORUZ”

Üç gün süren dev organizasyonu değerlendiren Türkiye Judo Federasyonu Başkanı Fatih Uysal, olimpiyata katılacak sporcuları belirleyen dünya sıralamasına puan verdiği için Grand Prix müsabakalarının büyük önem taşıdığını belirtip, “Bu yıl organizasyona 44 ülke katıldı. 2016 Rio Olimpiyatları’na iki yıl kaldı. Bu anlamda Samsun Grand Prix’si 2015 ve 2016 yılında hayati önem taşıyacak. Bu bakımdan bu iki yıl en az 70 ülkenin Samsun’a geleceğini düşünüyoruz. Bu rakam 80 veya 90 da olabilir. Organizasyon yine sorunsuz ve kusursuz geçti. Emeği geçen ve bizi destekleyen herkese bir kez daha teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Copyright, Her hakkı saklıdır. samsunrehberim.com | 2023

Iyzico

Samsun Beyaz Eşya Servisi - Atakum Beyaz Eşya Servisi