Samsun'da Sürgün Ve Soykırım Etkinliği

Samsun'da Çerkesler 21 Mayıs 1864 anısına bir anma programı tertipliyor.

 SAMSUN - Samsun Birleşik Kafkasya Derneği, 21 Mayıs'la özdeşleşen Büyük Kafkas Sürgün ve Soykırmı'nın 150. yıl dönümü münasebetiyle bir etkinlik düzenliyor.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi'nde gerçekleştirilecek olan etkinlikte; Soykırım ve Sürgüne maruz kalan Kafkasyalılar ve yakın zamanda Soma'daki elim kazada hayatlarını kaybeden maden işcileri adına Kuran-ı Kerim tilaveti okunacak. Sürgün temalı şiir ve öykü dinletisinin ve sinevizyon gösterisinin sunulacağı etkinlik; Samsun BKD, Merzifon Kafkas Derneği ve Erbaa Kafkas Kültür Derneği müşterek organizasyonuyla tertipleniyor.

"50 Ayrı Coğrafyada 150. Yıl" sloganı ile duyurulmaya çalışılan etkinlikle ilgili hazırlanan görsel materyallerde, Sürgün ve Soykırımın 150. Yılı'nda olunduğu vurgulanmaya çalışılıyor. "Anavatan; her yeni doğan Kafkasyalı'nın ruhunda yeniden canlanacaktır" ifadesinin de yer aldığı tanıtım afişinde etkinlik, "Büyük Çerkes Soykırımı ve Sürgünü 150. Yılı Anma Etkinliği" ifadesi ile duyuruluyor.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi'nde gerçekleştirilecek olan etkinlik, 25 Mayıs Pazar günü Saat 17.00'de. Etkinliğe Samsun'un yanı sıra civar illerden de çok sayıda katılım olması bekleniyor.

 

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Copyright, Her hakkı saklıdır. samsunrehberim.com | 2023

Iyzico