Anasayfaya Dön
Pasaportsuz Tatile Gidilen Yerler 07/01/2014

Pasaportsuz Tatile Gidilen Yerler

Kimlikle giriş yapılabilecek ülkelerin sayısının artmasını dileyerek, kimlikle rahatlıkla seyahat edebileceğiniz komşumuz  Gürcistan ve yavru vatan Kuzey Kıbrıs'ta neler yapabileceğinize göz atın.
 
Gürcistan
İstanbul'dan tarifeli uçuş seferleriyle ulaşabileceğiniz Batum Havalimanı, pasaportsuz giriş yapabilme imkanıyla bu aralar popüler olmaya başladı. Biz Türkler de Gürcü dilinde "merhaba" demek olan "Gamarcoba"yı sık sık söylemeye başladık. Haftanın her günü İstanbul-Batum seferlerinin yapılıyor olması da Batum'u cazip hale getiren özelliklerden biri. Batum ya da Gürcü dilindeki söylenişi ile Batumi, Gürcistan'a açılan kapımız olmasına karşın tabi ki ülkenin görülmeye değer tek şehri değil. Başkent Tiflis, Rioni Nehri'nin kıyısına kurulu ülkenin ikinci büyük şehri Kutayıs ve Signagi, Gürcistan'ın gezip görülebilecek en bilindik şehirleri. Çarlık dönemi, SSCB dönemi ve şimdiki kapitalist etkiyi bir arada görebileceğiniz Gürcistan şehirlerinde, doğu ve batı uygarlıklarının bir sentezini göreceksiniz.
 
 
 
 
 
Tiflis
Gürcistan'ın güney bölgesinde yer alan başkentin kuruluşu, Gürcü efsanesine göre 5. yüzyıla kadar dayanıyor. Kral Vakhtang Gorgasali tarafından kurulduğu rivayet edilen eski şehir, Avrupa ve Asya kültürleri arasında takılıp kalmış bir geçiş yolu gibi. Dar ve dolambaçlı sokakları, geleneksel cumbalı evleri ve hanlarıyla çevrili eski şehir bölgesi bunu kanıtlıyor. Ülkenin dünyanın her yerinden gelen ziyaretçileri ağırlayan turist ve ticaret merkezi olan Tiflis'te eski şehir, başkentin büyük bir kısmını kaplayarak turistleri kendine çağırıyor.
 
Eski şehir bölgesinde görülebilecek bir çok ilgi çekici yer var. Doğu ve batı kültürünün harmanlandığı bu bölgede kiliselerden tutunda hamam ve cami bile görebilirsiniz. Tarihi dokusu korunmuş ve restorasyondan geçmiş binalar çok etkileyici. Chardin bunların başında geliyor. Dükkanları gezebilir, kafelerde kahvenizi yudumlayarak keyifli bir mola verebilirsiniz. Şehrin diğer bir bölgesindeki Rustaveli Caddesi’ndeki yapıların ise mimarileri görülmeye değer. Eğer biraz da lüks bölümünü gezmek isterseniz, Vake bölgesine uğramanızı tavsiye ederiz. Sovyet dönemini merak ediyorsanız ünlü KGB kafe uğrayabileceğiniz ilginç mekanlardan biri.
 
 
 
Kuzey Kıbrıs
Türk vatandaşlarının pasaportsuz giriş yapabilecekleri bir diğer ülke ise yavru vatan Kıbrıs. Kimlik kartınızla girişte 3 aylık vize alabileceğiniz Kuzey Kıbrıs, özellikle yaz tatili için çok tercih ediliyor olsa da, yumuşak iklimiyle bahar ve kış aylarında da gezmek için güzel bir atmosfere sahip. Kuzey Kıbrıs'ın başkenti Lefkoşa, dışarıyla bağlantıyı sağlayan Ercan Havaalanı'na sahip olsa da, tatil için en çok tercih edilen şehirleri Girne ve Mağosa'dır. Türkiye'den bir çok üniversite öğrencisinin okumak için tercih ettiği Kıbrıs'ta kafeler ve restoranlarda bir çok öğrenciye rastlamanız mümkündür.
 
 
Girne
En popüler yeme-içme ve eğlence yerlerinin adeta bir araya toplandığı limanıyla ünlü olan Girne'de gezilip görülecek bir çok yer var. Farklı güzergahlar arasında klimalı  toplu taşıma araçlarıyla seyahat edebilmek mümkündür. Ancak bilindik rotaların dışına çıkıp bir Kıprıslı (Kıbrıslılar kendilerine böyle der) gibi adanın en güzel yerlerini görebilmek istiyorsanız araç kiralamak en akıllıca seçenek olacaktır. ...

Bu haber 3353 kez okundu.
Eğitim Kategorisindeki Son Haberler
  1. 1. 19 Mayıs Şehri Samsun (2324 kez okundu.) - 19/01/2013
  2. 2. Engelsiz Yaşam Tiyatrosu (2551 kez okundu.) - 20/03/2013
  3. 3. ‘YGS Öncesi Tüm Olumsuzlukları Unutun’ (1156 kez okundu.) - 22/03/2013
  4. 4. Cevap: DJ Ertuğrul Akgün (2676 kez okundu.) - 27/03/2013
  5. 5. Samsun da Turizm İncelemeleri (1256 kez okundu.) - 06/04/2013
  6. 6. Samsun Sanat Başkenti Olacak (1260 kez okundu.) - 07/05/2013
  7. 7. Çocukların İz Atölyesi Bulvar da (1422 kez okundu.) - 24/07/2013
  8. 8. İnsanlık Gemisi Batmasın (1593 kez okundu.) - 05/10/2013
  9. 9. Samsun u Tanıtan Portal dan Haberiniz Varmı? (2006 kez okundu.) - 31/10/2013
  10. 10. Kayak Merkezinde \ \ Hamsi\ \ Party (1187 kez okundu.) - 10/11/2013
Facebook Yorumları