Organik beslenmeye Dair Bilmediklerimiz.

Organik beslenme Türkiye'de yeni yeni yayılmaya başlıyor.


Organik beslenme Türkiye'de yeni yeni yayılmaya başlıyor. Organik bilincinin artmasında üretici kadar Migros, Macro Center, Carrefour ve Real gibi zincir mağazaların da payı büyük. Türkiye büyük bir potansiyele sahip ve bu durum, bazı konvansiyonel üretim yapan firmaları rahatsız ediyor. Bu çok normal, organik gıdada artan talep arzı tetikliyor şu anda. Orvital Organik Gıda olarak 2009 yılından beri organik tarım yönetmeliği çerçevesinde et ve tavuk ürünleri üretiyoruz. Türkiye'nin ilk organik tavuk ve et üreticisiyiz. Yakın geçmişte sosis, sucuk ve salamdan oluşan şarküteri ürünlerini yelpazemize ekledik ve annelerin içini rahatlattık. Mart 2014'ten itibaren de organik bakliyat üretmeye başladık.

Doğal ve köy ürünlerini organik gıdalardan ayrıştırmak lazım. Tüketicilerin aklı çok karışık. Organik gıda, denetleme ve kontrollü üretimle eş anlamlıdır. Organik gıdanın yetiştirilmesi ve işlenmesinde, genetik mühendisliği, yapay ve benzeri gübreler, böcek ilaçları, yabani ot ve mantar öldürücü ilaçlar, büyütme düzenleyiciler, hormonlar, antibiyotikler, koruyucular, renklendiriciler, katkı maddeleri, kimyasal kaplama ve parlatıcı maddeleri kullanılmaz. Organik gıda, tohumundan ve yetiştirildiği tarladan üretim aşamasına kadar her süreçte kontrol edilip, tamamen doğal yöntemlerle üretilir. Organik gıda üretilecek tarlanın organik sertifikası alması için en az 3 yıl hiç bir tarım ilacı ve kimyasal maddeye maruz bırakılmamış olması gerekir. Organik beslenme, çevresel toksinlerle (tarım ilacı kalıntıları, hava ve su kirliliği) karşılaşmamızı önemli ölçüde engellemiş olur. Organik ürünlerin bu kriterler göz önünde bulundurarak diğer üretim şekillerinden ayrı tutulması gerekir.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın tavuk eti ile kırmızı eti karıştırmayı yasaklaması; organik ürünler ile konvansiyonel ürünlerin arasındaki fiyat farkını azalttı. Bu çok önemli bir adımdı.

Amacımız organik beslenmeyi yaygınlaştırarak sürdürülebilir bir toplum sağlığı bilinci oluşturmak.

Unutmayalım ki bugün artan hastalıkların büyük çoğunluğunun temelinde yanlış ve sağlıksız beslenme yatıyor.

Organik üretim yapmaya gönül veren girişimcilere destek vermeye hazırız.

Orvital gibi organik beslenmeye gönül vermiş firmalar artsın ki gelecek nesilleri artan bu hastalıkların pençesinden kurtaralım

Sağlıklı nesillerin yetişmesi için nitrat ve fosfat tuzu kullanılmayan, antibiyotik, GDO, yapay gübre, hormon ve bunun gibi sağlığa zararlı maddeler içermeyen ürünler tüketmeliyiz. Biz sadece ve sadece organik gıda üreterek sağlıklı beslenme bilincini yaymaya çalışıyoruz, siz de bize söz hakkı verirseniz, bu çabaya destek vermiş olacaksınız.

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Copyright, Her hakkı saklıdır. samsunrehberim.com | 2023

Iyzico