Online Oyunlar

Önceden online oyun kavramı yoktu. Cd satan yerlerden oyun alır, bilgisayarımıza kurar kendi dünyamızda oynardık. 2000li yıllarda çoğumuzun evinden internet bağlantısı da yoktu.

İnternetin yaygınlaşması ve internet hızının da gün geçtikçe giderek artması yeni heyecanları bizlere yaşatır oldu. Günümüzde neredeyse her evde internet bağlantısı var, herşeyimizi internet üzerinden halletmeye çalışıyoruz. Ve oyunlar da değişti artık. İnternet üzerinden birçok kişiyle beraber aynı anda oyun oynar olduk. Buna da online oyunlar adını verdik. Türkçe olarak çevrimiçi oyunlar :)


Her ne kadar sıkı bir online oyuncu olmasam da, işimden dolayı 2007 yılından beri online oyun sektörü içindeyim. Hem internet üzerinden hem yüzyüze Samsun'da bulunan iş yerimden online oyun satış hizmeti vermekteyim. 2009 yılında dünya genelinde cirosu 50 milyar $ olan ve 2 yıl içinde 200 milyar $ seviyesine çıkacağı söylenen bir sektör ülkemizde de şeklini almaya devam ediyor. İlk başlarda oyunların içeriği İngilizce, destek hizmetleri de İngilizce'ydi. Ülkemizde online oyunlara ilginin çok yüksek seviyede olduğunu anlayan firmalar, günümüzde oyunların içeriğini ve destek hizmetlerini de Türkçe olarak sunmaya başladı. Bir oyunun tanıtım videosunu Türkçe olarak izlemek herkesi heyecanlandırıyor olsa gerek. Yurtdışındaki firmaların ilgisini çeken Türkiye'deki bu online oyun merakı, onları Türkiye üzerinde daha da yoğunlaşmak zorunda bıraktı. Komşunuz Yunanistan'ın toplam nüfusu kadar genç nüfusumuz olduğu gerçeğini göz ardı edemediler sanırsam.

Online oyun sektörü Türkiye'de çok hızlı bir şekilde gelişmekte, oyuncu kitlesini ve ticari pazarını artırmaktadır. Buraya kadar herşey güzel ama...
Ülkemiz çoğu konuda olduğu gibi bu konuda da tüketici konumundadır. Gelişmiş ülkeler, firmalar ülkemizde bu hizmetleri çok iyi şekillerde sunmaktadırlar. Tabi ki hizmetlerinin karşılıklarını alacaklardır. Genel olarak yakındığım, yakındığımız konu, ülkemizin ve firmalarımızın da bu sektör içinde yapımcı, yaratıcı, üretici rollerde yer almasını istemem, istememizdir. Her ne kadar bu işin ticaretini yapsam da, sattığım oyunun merkezi yurtdışında olan bir firmaya kazanç sağladığını bilmek beni üzüyor. Bunun yerine Türkiye'deki bir firmaya kazanç sağlamasını tercih ederdim. Merkezi yurtdışında ama Türkiye'de de şubesi olan ya da hizmet veren online oyun firmaları da var. Bu firmaları hepten kötülemiyorum ya da istemiyor değilim. Bu firmalar ülkemize devletimize vergi veriyor ama ne kadar? ne oranda?

Ticari olarak ve vergi konusunda bu sektör ilk başlarda birçok firmaya ve devlete de sorun oldu. Devlet hiçbir sektöre planlama, yol gösterici birşeyler yapmadığı gibi bu sektöre de artı şeyler yapmadı ama KOSGEB desteklerinin online oyun sektörünü de içermesi artı bir gelişme. KOSGEB'den destek alıp bu sektöre girmek çok kolay olmasa da belki denenebilir ama şimdiden uyarayım sektör aldı başını gitti. Küçük firmalar dev oldu :) Pastadan pay alabilmeniz için hem o firmaların sunduklarını sunacaksınız hem de biraz farklılaşacaksınız bu da oldukça zaman ve emek gerektirir. Sadece online oyun sektöründe değil, internet üzerinden herhangi bir alışveriş söz konusu olduğunda ilk önce müşterinin aklına gelen güven konusudur. İlk olarak müşteriye güven vermeniz gerekir, daha sonra diğer kriterler gelir.

2007 yılında Exbilgi Market olarak başladığımız online oyun satış hizmetine, günümüzde de hızla devam etmekteyiz. Firma adımız internet ortamında geçtiğinde ya da potansiyel bir müşterinin önüne çıktığında güven verdiğimize inanıyorum. Biz bu ortamı sağlarken, her müşterimizle birebir ilgilendik müşterimizi memnun etmeye çalıştık. Satıştan kâr durumu hep 2. planda olmuştur.

Güven oluşabilmesi için günümüze kadar;

Market tescili yaptırmak, marka olmak.
Müşteri memnuniyetine önem vermek.
Gittigidiyor üzerinde dükkan oluşturup satış yapmak ve müşterilerinizde olumlu yorumlar ve + puanlar almak.
Sonteklif üzerinde dükkan oluşturup satış yapmak ve müşterilerinizde olumlu yorumlar ve + puanlar almak.
Markanızın altında bir veya birkaç web sitesi,portal,forum hizmetleri sunmak.

Gibi faaliyetleri gerçekleştirdim.

Satışını yaptığımız bazı popüler oyunlar : Knight Online, Metin2, Cabal Online, League of Legends, Point Blank, Silkroad Online, Wolfteam, S2 Son Silah,
Satışını yaptığımız bazı popüler online oyun firmaları : Joygame,

Mete ÇERİ
17.01.2013
E-Posta : meteceri @ hotmail.com

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Copyright, Her hakkı saklıdır. samsunrehberim.com | 2023

Iyzico

Samsun Beyaz Eşya Servisi - Atakum Beyaz Eşya Servisi