ONDOKUZ MAYIS ÜNIVERSİTESİ TIP FAKÜLTESI ÖĞRENCİLERİNİN BÜYÜK BAŞARISI

OMÜ Tıp Fakültesi öğrencileri bilimsel sözel bildiri, özgün araştırma alanında birincilik ödülü aldılar.

Turgut Özal Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından düzenlenen ve 70 farklı tıp fakültesinden, 1.110 öğrencinin katılımıyla gerçekleşen “5. Uluslararası Tıp Öğrenci Kongresi”nde, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinin hazırladığı bilimsel sözel bildiri, özgün araştırma alanında birincilik ödülü aldı.

Öğrencilerimizle gurur duyuyoruz!

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Haydar Şahinoğlu, tıp eğitiminin henüz başında olan öğrencilerin, yoğun emek ve çabaları sonucunda elde ettikleri bilimsel başarıdan dolayı gurur duyduğunu belirterek, öğrencileri ve proje danışmanlarını kutladı. Dekan Şahinoğlu, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesinin tıp eğitimi alanında öncü çalışmalara imza attığını, bu başarının da, bu çalışmaların bir sonucu olarak değerlendirilmesinin önemli olduğunu vurguladı.

Öğrencilere bilimsel çalışma yapma arzusu tıp fakültesi yıllarında kazandırılmalıdır.

Çalışma danışmanı Farmakoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi, Yrd. Doç. Dr. Fatih İlkaya, tıp eğitiminde öğrenci merkezli yaklaşımın esas olduğunu, bu nedenle öğrencilerin bilimsel çalışma yapma basamaklarını bizzat deneyimleyerek öğrenmesinin önemli olduğunu belirtti. Yapılan deneysel araştırma çalışmaların, insan sağlığının korunması ve yeni tedavi yöntemlerinin geliştirilmesi açısından önemli olduğunu kaydeden Yrd. Doç. Dr. Fatih İlkaya, öğrencilere bilimsel çalışma yapma arzusunun tıp fakültesi yıllarında kazandırılmasının yaralı olacağını ifade etti. İlkaya, “Uluslararası Kongrelerde elde edilen, bu tip başarılar öğrencilerin çalışma ve öğrenme isteğini arttıracak ve gelecekte ülkemizin bilimsel gelişme düzeyini yükseltecektir” diye konuştu.

Başarılı öğrenciler, insan sağlığının korunmasına yönelik yeni bilimsel çalışmalar yapmak istediklerini belirttiler.

Bilimsel çalışma grubunda yer alan öğrenciler; Duygu Coşkun, Merve Soylu, Merve Deniz Başkaya, Samira Ataei, Saliha Sümeyye Görüşük, Fatma Ay, Hasan Güzel, “Ginseng Ekstraktının Kolorektal Distansiyonla İndüklenen Viseral Ağrı Modelinde Analjezik Etkisinin Araştırılması” adlı deneysel araştırmayı tamamlayarak, insan sağlığının korunmasına yönelik yeni bilimsel çalışmalar yapmak istediklerini belirttiler. Öğrenciler; bilimsel çalışma ortamının sağlanmasında önemli rol oynayan Tıp Fakültesi Dekanı, Prof. Dr. Ali Haydar Şahinoğlu, Farmakoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yüksel Kesim ve proje danışmanı Farmakoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Fatih İlkaya’ya teşekkür etti.

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Copyright, Her hakkı saklıdır. samsunrehberim.com | 2023

Iyzico

Samsun Beyaz Eşya Servisi - Atakum Beyaz Eşya Servisi