Öğrenen çocuklar gibi öğrenemeyen çocuklar da sistemde önemli olmalıdır”

Dünden Bugüne Özel Eğitim

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Özel Eğitim Öğrenci Topluluğu’nun düzenlediği ve Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Zihin Engelliler Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Özyürek’in konuşmacı olarak davet edildiği “Dünden Bugüne Özel Eğitim” başlıklı konferans, Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi Konferans Salonu’nda verildi.

Engelli bireylere dikkat çekmek, bilgilendirmek ve bilinçlendirmek amacıyla düzenlenen konferansa OMÜ Özel Eğitim Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Serpil Alptekin, Altınkum Özel Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Lütfü İncesu, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

“Sistemli özel eğitim ülkemizde de gelişmeye başladı”

OMÜ’de bulunmaktan büyük onur duyduğunu belirten Prof. Dr. Mehmet Özyürek, “Dünden bugüne özel eğitim dendiği zaman cumhuriyet tarihiyle başlamalıyız. Niceliksel bakımından cumhuriyet döneminde okuryazarlık oranı çok düşüktü ve özel eğitimden bahsetmemiz mümkün değildi. Bu diğer ülkeler için de geçerliydi. Bazı ülkelerde var olsa bile özel eğitim çok sistemleşmiş değildi. Sistemli özel eğitim diğer ülkelerde gelişirken bizim ülkemizde de gelişmeye başladı” dedi.

“Öğrenen çocuklar gibi öğrenemeyen çocuklar da sistemde önemli olmalıdır”

Normalleştirme kavramının hizmetlerin normalleştirilmesi olduğunu belirten Prof. Dr. Mehmet Özyürek, “Normal ve sağlıklı bireylerin okula gitmekle ilgili problem yaşadıklarını düşünüyor musunuz? Yetersizlikten etkilenen kişiler yeterince eğitim alabiliyor mu? Bu bireylerin erişimleri için uyarlamalar yapmıyorsanız normalleştirme gerçekleşmiyor demektir. Ülkemizde kaynaştırma denilen şey birlikte eğitimle ilgili olan araştırmalar aslında. Çevrede düzenlemeler yapmadan genel eğitimde eğittiğiniz çocuklarla ilgili çalışmalara kaynaştırma diyemezsiniz. Kendinize öğrenemeyen çocukların umurunuzda olup olmadığını sorun. Eğer değilse sahip olduğunuz donanımınız bir işe yaramaz. Öğrenemeyen çocuklar ne zaman bizim umurumuzda olursa her şey çok daha iyi işleyecektir. Öğrenemeyen çocuklar da öğrenen çocuklar gibi sistemde önemli olmaya başlarsa değişiklikler ancak o zaman meydana gelecektir. Siz öğrenemediğiniz zaman bunun sorumlusu ya siz ya da ailenizdir. Asla okul, öğretmen veya eğitim politikaları sorumlu tutulmadır. Bizim ülkemizde çocukların öğrenememesini dert etmeyenler olduğu gibi edenler de var. Bu durumdan sorumluluk duyduğumuz gün ülkemizde daha iyi bir eğitim verilecektir” diye konuştu. Prof. Dr. Mehmet Özyürek konferansın sonunda öğrencilerden gelen soruları yanıtladı.

Konferansın ardından teşekkür konuşması yapan Özel Eğitim Öğrenci Topluluğu Başkanı Muhammet Çınar, “Değerli hocamız Prof. Dr. Mehmet Özyürek’e bizleri cesaretlendirdiği, mesleğimizin ufkunu genişlettiği ve mesleğimizin kutsallığını bizlere tekrar hatırlattığı için üniversitemiz ve öğrenci arkadaşlarım adına teşekkür ediyorum” dedi.

Konferans, OMÜ Özel Eğitim Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Serpil Alptekin ve OMÜ Özel Eğitim Öğrencileri Topluluğu Akademik Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Yaşar Barut’un, Prof. Dr. Mehmet Özyürek’e plaket ve hediye takdimiyle sona erdi.

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Copyright, Her hakkı saklıdır. samsunrehberim.com | 2023

Iyzico