Müşteri Kralsa İnternet Kralın Yolu

İnternette yoksanız, yoksunuz! şirketlerin internette satış, pazarlama ve markalaşma süreçleriyle ilgili açıklamalar...

Bu yazıyı okuyorsanız internetin gücünün en az bir internet iletişimi uzmanı kadar farkındasınız demektir. Çünkü internet iletişimi uzmanlarının araştırma konusu tam da bu haberi neden okuduğunuz.

Yapılan iş ne olursa olsun internette adınız, ürününüz, hizmetiniz, şirketiniz  geçmiyorsa henüz profesyonellik  ve yapılan işte marka olma süreci tamamlanmamış demektir. 

Bu da ‘’henüz hayalleriniz kadar kazanmıyorsunuz’’ anlamına gelir. Yetenekliyseniz ve işinizi doğru yapıyorsanız 5 TL’lik kurabiye de satsanız 300.000 Euro'luk araba da satsanız hem itibar, hem para, hem şöhret sahibi olabilirsiniz.  Bunu keşfeden ya da yeteneğiyle hisseden tüm profesyonel şirketler  interneti  en önemli iletişim mecrası olarak kullanmaya başladı. Hatta işin profesyoneli  bile oldular. 

Bankalardan, inşaat şirketlerine kadar bir çok ulusal şirket milyonlarca dolarlık internet yatırımları yapmaya başladı. Bu sayede internet milyar dolarlık dev bir pazar haline geldi.  İnşaat sektöründen , online sipariş komisyoncularına kadar aklımızda onlarca başarı öyküsü var. Çok değil bir iki sene öncesine kadar, herkes "benim de şöyle bir restaurantım olsa" diye gittiği her kalabalık  mekanda masa hesabı yaparak para kazanma hayali kurarken; şimdi internetten köşeyi dönmenin yollarını arıyor. Çünkü herkes burada.

Şöhret olmak kolay. Özellikle internette. Önemli olan işinizi doğru yapmak.  Eğer işinizi doğru yapmıyorsanız itibarınız yavaş yavaş kötü şöhrete dönüşüyor. Bu kötü şöhret en kolay yine internetten yayılıyor. Dev şirketleri  iş yapamaz hale getiriyor, bir videoyla 40 yıllık parti başkanlarını koltuğundan ediyor.  İyi kötü herşeyin bu kadar hızlı ve büyüyerek, yayılması aslında herkesi doğru düzgün iş yapma konusunda terbiye ediyor. Böylece artık şirketler müşterilerine, çalışanlarına, iş ortaklarına,  kurallara uygun, olması gerektiği gibi davranma konusunda "internete düşerim" endişesiyle daha dikkatli olmak durumunda.

Bunun örneğini hemen hemen her sektörde görüyoruz. Bugünlerde en çok inşaat  sektöründe. Reklamın gücünü keşfetmiş,  iyi reklamcılarla çalışarak çok kısa zamanda 25-30 yıllık şirketlerin şöhretlerini  yakalamış, bu sayede iş yapmış, para kazanmaya başlamış müteahitlerin işlerini ellerine yüzlerine bulaştırınca itibarlarının nasıl kaybolduğunu , hatta bir daha iş yapamayacak kadar kötü şöhretlerinin yaygınlaştığını görüyoruz. İnşaat sektöründe internetten şirket mağdurlarının organize olarak işini düzgün yapmayan  inşaat şirketlerini kısa sürede nasıl iflasa götürdüğüne tanık oluyoruz. Bir yandan da 40 yıllık markaların reklamın özellikle internetin gücünü keşfedemedikleri için nasıl "3-5 yıllık firmalarla artık rekabet bile demediğini" görüyoruz.

İNTERNETTE ŞİRKETİMİZİN İSMİNİ  YÖNETMEK, YAPTIĞIMIZ İŞİ İYİ YAPMAK KADAR ÖNEMLİ 

İnternetin nimetlerinden yararlanmak ve interneti doğru kullanmak için Samsun Rehberim'in internet deneyiminden ve gücünden yararlanma fırsatını kaçırmayın.

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Copyright, Her hakkı saklıdır. samsunrehberim.com | 2023

Iyzico