Anasayfaya Dön
Medeniyetler beşiği ilçeyi turizmde 'Amazon Savaşçılar' tanıtacak 11/02/2015

Medeniyetler beşiği ilçeyi turizmde \'Amazon Savaşçılar\' tanıtacak

 

Medeniyetler beşiği ilçeyi turizmde 'Amazon Savaşçılar' tanıtacak

 

Karadeniz Bölgesi'nin en büyük metropol şehri Samsun'un turizm potansiyelleri, Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından gün ışığına çıkarıyor.İlçelerin turistik değerlerini tanıtıp yaygınlaştırmak için yatırım gerçekleştiren belediye, tarih boyunca bir çok medeniyetin hüküm sürdüğüTerme'yi masaya yatırdı. Belediye, ilçe ile özdeşleşen savaşçı Amazon kadınları efsanesini turizme kazandırıp uluslararası düzeyde tanıtma kararı aldı. İlçenin Simenit Gölü ve Thermodon çayı bölgesine yerleştikleri bilinen Amazon kadınları efsanesiuluslararası turizme hazırlanacak.

 

Samsun'un en büyük ilçelerinden biri olan Terme, aynı zamanda köklü bir tarihe sahip. Tarihi milattan önce 1000 yılına kadar uzanan ilçenin adını Termisus, Thermodon ve Amazon savaşçı kadınların kurduğu Thamiskyra'dan aldığı rivayet ediliyor. Yerli halkı Gaskalar'dan olup ilçe sırasıyla Hititler, Frigler, Med'ler, Persler,  Romalılar, Bizans Devleti, Anadolu Selçuklu Devleti ve Canik Beyliği'nin hakimiyet sürdüğü coğrafya oldu.  Onlarca uygarlığa rağmen Terme günümüzde ise en çok Amazon savaşçı kadınlar efsanesi ile tanınıyor. 

 

M.Ö. 8. yüzyılın ikinci yarısında yaşayan İyonyalı ozan Homeras,  İlyada destanında Amazon kadın savaşçıların ilk kez ilçenin Thermodon çayı kıyısına yerleştikleri ve Thamiskyra kentini kurduklarından söz ediyor. Efsaneye göre ellerinde mızrakları, omuzlarında ok ve yayları ile erkeklerden oluşmuş Yunan ordularıyla amansızca savaşan ve  ok atmalarını engellemesin diye sağ göğüslerini kesen Amazon  kadınları, bu coğrafyada uzun süre hayat sürmüş.  Bazı tarihçiler efsanenin bu bölgede yaşandığına dair benzer görüş belirtirken, geçen yıl ilçeye gelen Unesco Yönetim Kurulu Üyesi ve Amazon kadınları araştırmacısı Rus Bilim Adamı  Litvin Vitaly, bu savaşçı kadınların Terme'de yaşadıklarını kabul ettiğini açıklamıştı. 

 

Dünyaca ünlü efsanenin Terme sahillerinde cereyan etmiş olduğuna dair bir çok tarihçinin kanaati, ilçeyi turizm potansiyeli haline getirdi. Uzun yıllardır Simenit Gölü ve Thermodon çayı bölgesi çok sayıda bilim adamının araştırmalarına sahne olurken, Samsun Valiliği ile Büyükşehir  Belediyesi, bu potansiyeli turistik markaya dönüştürmeye hazırlanıyor.

 

Vali İbrahim Şahin ile Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz savaşçı kadınların yaşadığı iddia edilen Gölyazı mahallesi Simenit Gölü ve Termedon çayı bölgesini sahil güvenlik helikopterle dolaşıp fotoğrafladı.  Gezisi sonrası değerlendirmede bulunan Vali Şahin ile Başkan Yılmaz, göl ve çay bölgesinin büyük turizm potansiyeli olduğunu kaydetti. Vali ile Başkan, efsane ile bütünleşen bölgeyi bilimsel çalışmalarla turizme kazandıracaklarını vurguladı.

 

 8 MART'IN PATENTİ AMAZONLARA AİT

 

İnceleme gezisi sırasında Terme Belediye Başkanı Şenol Kul, Amazon kadın savaşçılar efsanesiyle ilgili ilginç bir bilgi verdi. Psikolog Dr. Halis Özerk'in Samsun ile ilgili makalesinden alıntı yapan Başkan Şenol Kul, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nün Amazon kadınların erkek ordulara karşı kazandığı büyük zaferlerden kaynaklandığını söyledi. Başkan Kul, "Psikolog Dr. Özerk,  Samsun'la ilgili makalesinde 1851’ den çeşitli etkinliklerle kutlanan 8 Mart'ın, aslında Türkiye topraklarında başlamış bir kadın hareketi olduğu ve bu hareketin Samsun şehrimizde yaşamış Amazonlu kadınlara ait olduğunu iddia ediyor. Daha sonra bunlardan 6 bininin Afrika’nın Dahomey bölgesine yerleştikleri ve Fransız sömürgecilere karşı kahramanca savaştıklarını ve  neticesinde 8 Mart  Dünya Kadınlar Günü olarak anılmaya başlandığını ileri sürüyor. Yani Termemizde bütün dünyaca ünlü bir efsane potansiyeli var. Bunu inşallah ülkemize ve Samsunumuza kazandıracağız." dedi.

 

Amazon savaşçı kadınlar efsanesinin turizm değerini ve potansiyelini kentte artırmak ve Dünya'ya tanıtmak için yoğun çaba sarf ettiklerini hatırlatan Başkan Yılmaz, "Bu efsane, şehrimiz ve Termemiz için büyük bir turizm değeridir. 2 yıl önce Batı Park'ta hayata geçirdiğimiz Amazon Su Kanalı, Amazon Adası, Amazon Kafe ve Amazon Köyü'nün amacı buydu. Bu efsanenin kentimizle özdeşleşmesi için büyük uğraş verdik, vermeye de devam edeceğiz. Gölyazı sahillerini helikopterle gezip fotoğrafladık. Aşağıdan da arabalarla dolaştık. Şimdi bu efsanevi markaya ve yaşadıkları bölgeye yatırımlar yaparak tanıtacağız.  Konuyla ilgili Orman ve Su İşleri Bakanı Sayın Veysel Eroğlu ile konuştum. Buraya dönük çabalarımızı ve projelerimi, anlattım. Terme'deki turizm atraksiyonlarımızın içine bunu da dahil etmek istediğimizi belirttim. Bu konuda yapacağımız çok iş var. Ama önce bilimsel çalışması yapılması lazım ki buraların doğallığını ve orjinalliğini bozmayalım." şeklinde konuştu.  

 

Samsun Valisi İbrahim Şahin ise Amazon kadın savaşçılar efsanesinin Terme turizmi için önemli bir potansiyel ve çıkış noktası olduğunu vurguladı.  Vali Şahin, "Amazonların yaşam sürdükleri ileri sürülen bölgeyi çeşitli turizm enstrümanları ile yaygınlaştırıp tanıtabiliriz.  Bu Amazon hadisesini turizmde en üst seviyede kullanmalıyız. Bunun için de gerekli çalışmalardan sonra atılacak tüm adımları atacağız. Gölde dolaşan tekneler de balık popülasyonunu ve yuvaları darmadağın edebilir. Bunlar yerine de elektrikle çalışan sessiz motorlar koyabiliriz." ifadelerini kullandı.

Bu haber 907 kez okundu.
Güncel Kategorisindeki Son Haberler
  1. 1. Samsun da Ekim Ayı İçerisinde En Çok Konuşulanlar (1538 kez okundu.) - 12/11/2012
  2. 2. LEMAN KÜLTÜR SAMSUN DA AÇILIYOR (3382 kez okundu.) - 01/11/2012
  3. 3. TekkeköyHaber.Com - İlk ve Tek (1289 kez okundu.) - 14/09/2012
  4. 4. Angelina Jolie den Türkiye ye Övgü (1286 kez okundu.) - 14/09/2012
  5. 5. ÇİFTLİK TRAFİĞE KAPANIYOR (1679 kez okundu.) - 11/01/2013
  6. 6. Araç vergileri 1. taksiti ocak 31 (1635 kez okundu.) - 28/01/2013
  7. 7. YAZAR KASA TARİH OLUYOR (1322 kez okundu.) - 12/02/2013
  8. 8. Efsane ayrılıklar - 1 (1368 kez okundu.) - 04/03/2013
  9. 9. YILMAZ, BİNİCİLİK SPORUNA İLGİ GÖSTERİN (1218 kez okundu.) - 12/02/2014
  10. 10. KADIN İSTERSE DÜNYA DEĞİŞİR (1676 kez okundu.) - 11/03/2013
Facebook Yorumları