Anasayfaya Dön
KUŞ CENNETİNE ESTETİK DOKUNUŞ 27/11/2015

KUŞ CENNETİNE ESTETİK DOKUNUŞ

Samsun Büyükşehir Belediyesi Kent Estetik Kurulu, Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’ne giden yollardaki estetiği bozan binaların boyanması, onarılması ve yol güzergahında yapılacak estetik düzenlemeleri görüşmek için deltada bir araya geldi.


Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından altyapı çalışmaları tamamlanan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’ne giden yolda sıra estetik görünüme geldi. Bu kapsamda toplanan Samsun Büyükşehir Belediyesi Kent Estetik Kurulu, Kuş Cenneti yolu üzerinde Yörükler Mahallesinde bulunan ve Yörük Çadırı olarak bilinen kıl çadırda bir araya gelerek bölgede estetik güzelliğin kazandırılması konusunda fikir alışverişinde bulundu.

BİNALAR BELEDİYE TARAFINDAN BOYANACAK
Kuş Cenneti’ne gidilen yol üzerinde yer alan kaçak yapıların bir kısmının yıkıldığı ve kalan kısmının da yıkımına hızla devam edildiğini belirten Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı ve Kent Estetik Kurulu Başkanı Zennube Albayrak, “Kuş Cenneti’ne giden yolları asfaltladık, refüjlerde peyzaj çalışmaları yaptık. Sıra bu ana yollara cephe veren binaların düzenlenmesine geldi. Boyasız ya da yıpranmış binaların boyanması ve basit onarımlarının yapılması tarafımızdan yapılacak. Kuş Cenneti’ne giden yol daha estetik bir görünüme kavuşacak. Yapacağımız çalışmalarla asıl amacımız olan kent estetiğinin oluşturulmasını sağlamaya 19 Mayıs ilçemizde de devam etmiş olacağız” açıklaması yaptı.

KIL ÇADIRDA ESTETİK KURUL TOPLANTISI
Her bölgenin farklı kültürü olduğunu ve bu kültürleri bir estetik içinde yaşatmak için çalışmalar yaptıklarını dile getiren Albayrak, “Kuş Cenneti yolu üzerinde Yörükler Mahallesinde GaleriçSubasar Ormanı ve Yörük Çadırı bulunuyor. Kent Estetik Kurulu’muzun bu toplantısını, Yörüklerin en güzel kültürlerinden birisi olan çadır kültürünü yaşatmak ve tanıtmak adına kıl çadırda yapmamızın sebebi Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak turizmin canlanması amacıyla yaptığımız çalışmalara da dikkat çekmektir. Bu çadırda tamamen organik ürünler yer alıyor. Manda yoğurdu, manda kaymağı, tereyağı, gözleme, peynir her şey organik. Kuş Cenneti’ni ziyaret edenlerin uğrak noktası haline gelen subasar ormanı içindeki bu çadırımız aynı zamanda bir dinlenme tesisi olarak hizmet veriyor” dedi.

Kurul toplantısında alınan kararlar çerçevesinde, binalar belediye tarafından boyanacak, binalar boyanırken kuşların rahatsız olmayacağı renklerin seçilmesi için ornitologlarla görüşülecek, çatılardaki sacların sökülmesi ve çatıların tek tip yapılması ile ilgili bina sahipleriyle istişare yapılacak, bahçe duvarlarının görsel bütünlük sağlaması ile ilgili çalışmalar yapılacak.

ESTETİĞİN UZMANLARIYLA FİKİR ALIŞVERİŞİ
Kent Estetik Kurulu üyeleri, toplantının ardından 19 Mayıs ilçesinden başlayan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti girişinden, Kuş Cenneti’ne kadar olan kısımda yerinde incelemeler yaptı. Kent Estetik Kurulu’nun davetlisi olarak toplantıya katılan Ondokuz Mayıs Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Metin Eker, yardımcıları Tarık Yazar ve Ceren Pekşen toplantıda verdikleri önerilerle projeye destek sağladı.

Kent Estetik Kurulu Toplantısı’na Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Coşkun Öncel, daire başkanları ve kurul üyeleri katıldı.

Bu haber 1141 kez okundu.
Yerel Yönetim Kategorisindeki Son Haberler
  1. 1. OLASI SU BASKINLARI ENGELLENİYOR (871 kez okundu.) - 28/10/2015
  2. 2. Kavak Belediyesi Aşure Dağıttı (912 kez okundu.) - 29/10/2015
  3. 3. SADECE % 20’Sİ GERÇEK ÇIKIYOR (883 kez okundu.) - 21/11/2015
  4. 4. SAMSUN BETON YOLLARLA TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLUYOR (825 kez okundu.) - 24/11/2015
  5. 5. KUŞ CENNETİNE ESTETİK DOKUNUŞ (1142 kez okundu.) - 27/11/2015
  6. 6. RAYLI SİSTEMDE VİYADÜKLER YÜKSELİYOR (1120 kez okundu.) - 28/11/2015
  7. 7. CERNEK GÖLÜ’NE MODERN BALIKÇI BARINAĞI (1124 kez okundu.) - 10/12/2015
  8. 8. MAHKEMEDEN PARKOMAT KARARI (1923 kez okundu.) - 26/03/2016
  9. 9. YEŞİLIRMAK ÜZERİNE DEV KÖPRÜ (1605 kez okundu.) - 11/09/2016
  10. 10. Başkan Togar’ın Kurban Bayramı kutlama mesajı (1375 kez okundu.) - 11/09/2016
Facebook Yorumları