Anasayfaya Dön
Kendimi Keşfediyorum Mesleğimi Seçiyorum 05/03/2014

Kendimi Keşfediyorum Mesleğimi Seçiyorum


Samsun Valiliği koordinasyonunda, Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelliler Destek Programı (EDES) kapsamında finanse edilen ve Ondokuz Mayıs Üniversitesince yürütülen, “Kendimi Keşfediyorum, Mesleğimi Seçiyorum” başlıklı projenin kapanış paneli OMÜ Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapıldı.

OMÜ Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yaşar Barut, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Alican Usta,  Samsun Otistik Çocuklar Eğitim Merkezi (OÇEM) Psikolojik Danışma ve Rehberlik (PDR) Öğretmeni Hasan Tahsin ve Özel Eğitim Bölümü Öğretim Görevlisi Murat Vural’ın konuşmacı olarak davet edildiği kapanış paneline, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hakan Leblebicioğlu, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

“Bu proje, engelli bireylerin toplum içerisinde kendilerine yer bulmaları açısından çok önemli”

Panelin açılış konuşmasını yapan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hakan Leblebicioğlu, engelliler ve engelli olmayanlar için temel konulardan bir tanesinin insanın kendini keşfetmesi olduğunu vurgulayarak, “Her ne kadar ilkokulda, lisede ve üniversitede eğitim veriyor olsak da kişi kendindeki yetenekleri keşfedemiyorsa, eğitim meslek edinmede tek başına yeterli olmuyor. Başarılı olan insanların genellikle kendilerini keşfeden insanlar olduğunu görüyoruz” dedi. Engelli insanların toplum içerisinde kendilerine yer bulmalarının ve konumlarına uygun biçimde yaşantı sürdürebilmelerinin önemine dikkat çeken Leblebicioğlu, “Kurumlar olarak engellilere uygun imkânlar sağlamamız gerek. Engelli insanlarımızın özgüven duygusuna sahip, yaşama sevgisi taşıyan, kimseye muhtaç olmayan bireyler haline gelmeleri çok önemli. Bu projeyi bu açıdan çok önemsiyorum. Projenin diğer bir önemli yönü de çok farklı eğitim yöntemleriyle sürdürülmüş olması. Projeye destek veren herkese çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

“Engellilik  bir kabahat değildir”

Proje kapsamında engelli lise öğrencilerine yönelik farkındalık eğitimi verildiğini belirten Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi ve Proje Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Murat Gökalp ise, “Engellilik bir kabahat değildir. Proje kapsamında verilen eğitimlerle engelli öğrencilerin farkındalık duyguları artırılarak, meslek seçmede karar verebilmeleri ve etkili iletişim kurabilmeleri sağlanmıştır. İlkadım, Canik, Tekkeköy ve Atakum İlçelerinde olmak üzere toplam 34 lise ve orta öğretimde öğrenim gören 600 engelli öğrenciye ve ailelerine eğitim ve konferans verilmiştir” dedi.

“Samsun, özel eğitim konusunda her seçeneğe sahip bir şehirdir”

Son 10 yıl içinde özel eğitimde çok mesafe katedildiğine ve özel eğitim alanında Samsun’un önemine dikkat çeken İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Alican Usta,  “Samsun’da özel eğitim adına her seçeneğiniz var. 21 tane özel eğitim okulu var. Yaklaşık 5 bin kaynaştırma öğrencimiz var. Şekle baktığımızda son derece zengin eğitim seçeneklerimiz var. Özel eğitimde 3 temel kural vardır. Birincisi; engelli bireye göre planlanmış eğitim programı olmalıdır. İkincisi; eğitim ortamını engelli bireye uygun hale getirmektir. Son olarak da özel eğitim alanında uzman ve yetişmiş elemanlar görevlendirilmelidir. Samsun için özel eğitim alanında her şey var. Belki bilinç ve donanımla ilgili eksikler olabilir. Bu eksiklikler de bu tür projelerle tamamlanacaktır” şeklinde konuştu.

“OMÜ, özel eğitim konusunda diğer üniversitelerden çok önde”

Özel eğitim görmesi gereken insanlara bakış açısının hala yeteri kadar değişmiş olmadığına vurgu yapan OÇEM Müdürü PDR Öğretmeni Hasan Tahsin, “Temel sorun okullardaki yöneticilerin engelli bireyleri kabul düzeyinin düşük olmasıdır. Engelli çocukların da yaşıtlarıyla aynı okullarda okuyabileceğini yöneticilere anlatabilmemiz gereklidir. Özel eğitim konusunda Türkiye’nin temel problemi engellilere bakılan penceredir. Ancak bu konuda OMÜ diğer üniversitelerden çok öndedir. OMÜ’de engelli standartlarına uyulduğunu görmek beni gerçekten mutlu ediyor” diye konuştu.

“Engelli bireylere ve ailelerine nasıl davranacağımızı çok iyi bilmeliyiz”

Engelli bireyler için ailenin önemli olduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Yaşar Barut, “Engelli bireylerin ve ailelerin durumunu ne kadar algılayabildiğimiz de çok önemli. Diğer insanlar bunu yapmadıklarını söyleseler de engelli bireyi ve aileyi algılayış biçimimizde problem olabiliyor. Engelli bireyin ailesinin duygusallıkları diğerlerine göre çok daha hassas olabiliyor. Engelli bireylere ve ailelerine nasıl davranacağımızı bilmek bizim başlıca görevlerimizdendir” dedi.

“Özel öğretim gereksinimi duyan bireyler, akranlarıyla eşit şartlarda eğitim görmelidir”

Özel Eğitim Bölümü Öğr. Gör. Murat Vural, “Kaynaştırma uygulamasında, özel eğitim gereksinimi duyan bireylerin akranlarıyla eşit şartlarda eğitim görmesi tanımını görüyoruz. Uygulamanın en önemli eksikliği de kaynaştırma konusunda görülüyor. Kaynaştırma konusunda gelişim gösteriyoruz ve ben daha da ileriye gideceğine inanıyorum. Engelli çocukların toplumda ben de varım diyebilmesi için birlikte eğitim ortamlarını desteklememiz gerekiyor. Projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Kapanış paneli, proje ortaklarına ve panel konuşmacılarına çiçek takdimiyle sona erdi.


 

Bu haber 1029 kez okundu.
Yaşam Kategorisindeki Son Haberler
  1. 1. SAĞLIK ÇALIŞANLARINA KÖTÜ SÜRPRİZ (1422 kez okundu.) - 22/12/2012
  2. 2. Bu belirtiler varsa dikkat edin (1210 kez okundu.) - 25/01/2013
  3. 3. 800 bin emekliye borç indirimi (1301 kez okundu.) - 12/02/2013
  4. 4. Doğru bildiğimiz 10 yanlış diyet (1224 kez okundu.) - 03/03/2013
  5. 5. Bu yaz çok sıcak olacak (1163 kez okundu.) - 20/03/2013
  6. 6. Kaplıca masrafı bakanlıktan (1093 kez okundu.) - 25/03/2013
  7. 7. 3 NESİLİ SUSTURAN HEMŞİRE KONUŞTU (1682 kez okundu.) - 04/05/2013
  8. 8. İLÇELERDE NEDEN HASTANE YOK?.. (1184 kez okundu.) - 20/12/2013
  9. 9. Saçlarınızdaki Gizem (1505 kez okundu.) - 06/01/2014
  10. 10. HASTA EDEN İNTERNET!.. (1351 kez okundu.) - 18/01/2014
Facebook Yorumları