Anasayfaya Dön
“Kaybetmemek mi? Süper Lig mi?’’ 19/04/2014

“Kaybetmemek mi? Süper Lig mi?’’

Samsunspor kendi üstündeki takımları yenemeyerek fırsatları bir bir tepti. Kalpar hocanın bu strateji ile oynaması halinde final niteliğindeki hiçbir maçı kazanamayacağını söyleyerek kamuoyunu bilgilendirmek isterim. Ne zamana kadar beraberliklere dolayısıyla Play-off’a sığınacak onu hiç bilmiyorum. Hal bu ki Play-off’ta da bunlarla oynayacağını mutlak kazanması gerektiğini bilmektedir. Ayağına kadar gelmiş kısmeti yaptığı hatalardan dolayı tepen Kalpar hocaya Sormazlar mı; ‘’Kaybetmemek mi? Yoksa Süper lig mi’’ diye? Şampiyon olunan seneye bakarsanız üstteki rakiplerin puan kaybettiği haftalarda Samsunspor’un puanları üçer üçer toplayıp beklenmedik anda zirveye çıktığını görürsünüz.
Şimdi ise “18” haftadır yenilmiyoruz deyip göz göre göre ikincilik şansı elinden kayıp gitti. Giderken de Kalpar hoca seyretti maalesef hepimiz de uyuduk.

İstanbul BBSK’ya bakın ilk altı içindeki takımların birbiriyle oynayıp kaybettiği haftalarda nasılda aradan çıkıverdi. Samsunspor’da bunu yapabilecek güçteydi.
Ne var ki hoca kırılma noktalarında o kadar stratejik hatalar yaptı ki, göz göre göre puanları kaybetti.
Örneğin, Orduspor’a yenilsen bile fazla risk yoktu. Ama yenseydi ikinci ile aradaki puan farkı üçe düşecekti.

Dikkatinizi çekmek isterim ki, Samsunspor’un üstteki takımlarla oynadığı maçların ortalamasına baktığımızda % 40 şansı görünüyor.
Samsunspor hangi maça, hangi takıma karşı farklı stratejiler belirledi? Hangi oyuncu değişikliği ile maçı kazandı?
Cevabı: her maç aynı senaryo…
Arkaya yaslanıyor, Umar ve Ekigho gidiyorsa gidiyor yoksa hemen hemen tüm oyuncular savunmanın önünde oyalanıp duruyor. Düşünün Umar ve Ekigho’nun olmadığını Samsunspor karşı kaleye nasıl gider acaba?
Kaybetmemenin sebebi, oyuncuların gayretleri, istekleri, seyircinin olağanüstü desteği ve Samsunspor formasının büyüklüğüdür.

Örneğin Ankaraspor maçında kendi seyirci avantajına rağmen ancak 43.dakikada pozisyon bulabildi. Allah aşkına planlı bir şey izliyor musunuz sorarım size? Bu görüntüye, bu istatistiğe göre Kalpar hocanın kazanmak için bir plan yapıp çıktığı bir maç var mı? Böyle olunca her maç kendiliğinden kontraya dönüşüyor. Yenilmeyince tepki verilmiyor. Hal bu ki içerde futboldan anlayan bir yönetici gözlem yapabilse, durumun ne kadar vahim olduğunu açıkça görebilir. Önlem aldırabilirdi.
Böyle bir durum olmayınca Kalpar hocada hala kendi felsefesini 18 maçtır ”yenilmezliğimiz sürüyor” diyerek taraftarı Play-off’un etrafına yoğunlaştırıyor. Sıkıştığında da “o kadar sıkıntı var kimsenin bir şey demeye hakkı yok, bu takım buraya kadar geldiyse süper başarıdır” diyor. Zaten eleştiren de yok… Kendisi ise üstü kapalı Samsun kentini ve yönetimi eleştirebiliyor.

Haftalardır yazıyorum ikincilik şansının yüksek olduğunu, ancak herkes sus pus seyrediyor. Her şey Kalpar’ın inisiyatifine bırakılmış play-off’a odaklanılmıştır.

Sn. Kalpar, tamam 18’ maçtır yenilmiyorsun ama finali kaybediyor, fırsatı değerlendiremiyorsun, ikinciliği kaçırıyorsun farkında değilsin.

Şampiyon olduğu seneye baktığımızda; Zenke ve Agbetu Süper Lig’e taşırken Yine Kalpar hoca, iki oyuncu Umar ve Ekigho çıkıyor sahneye nereye taşıyabilirlerse… Fakir edebiyatı yapıp kazanman gereken 5” maçı kaybediyorsun, hala “yenilmedik” diyorsun.

Üstteki takımların berabere kaldığı haftalarda beş tane final oynadı birini bile kazanamadı. Kazanamadığı gibi ikincilik şansını yok etti. Manisa ve Karşıyaka maçlarının olumsuz geçmesi durumunda Play-of’ta tehlikeye giriyor.

Kalpar hoca, Play-of’tan çıkarız derken,( final oynama korkusu yaşayabileceğinden dolayı) kamuoyunun dikkatini buraya çekmek istiyor. Şimdi sormak lazım bu şartlarda ‘’Kaybetmemek mi? Süper lig mi?’’

Fedayi Aksoy

Bu haber 878 kez okundu.
Spor Kategorisindeki Son Haberler
  1. 1. SAMSUN SU KAYAĞINDA YILDIZLAŞTI (1997 kez okundu.) - 12/09/2012
  2. 2. Koşmak neden gereklidir..? (1259 kez okundu.) - 04/03/2013
  3. 3. Penaltıyı kurtardı,göz yaşını tutamadı (2549 kez okundu.) - 25/03/2013
  4. 4. 2.Samsun Dragon Bot Festivali 12 Mayıs\\ ta (1400 kez okundu.) - 09/05/2013
  5. 5. Yabancı öğrencilerin su kayağı keyfi (1397 kez okundu.) - 12/09/2013
  6. 6. GÖLKAY\ DAN MADALYALARLA DÖNDÜLER (1422 kez okundu.) - 16/09/2013
  7. 7. MERSİN İ.Y: 5 - SAMSUNSPOR:4 (1962 kez okundu.) - 01/12/2013
  8. 8. Cüneyt Çakır, Samsunspor-Orduspor Maçını Yönetecek (1347 kez okundu.) - 06/12/2013
  9. 9. Samsunspor'lu futbolculara Karşıyaka maçı öncesi bir miktar ödeme (1342 kez okundu.) - 13/12/2013
  10. 10. Samsunspor'da Yüzler Gülüyor (1434 kez okundu.) - 23/12/2013
Facebook Yorumları