Anasayfaya Dön
Kardeş Alman Heyeti Yılmaz ı Ziyaret Etti 21/03/2013

Kardeş Alman Heyeti Yılmaz\ ı Ziyaret Etti

                   

                      Başkan Yılmaz; “Samsun İktisadi Atılımın Peşinde Koşuyor”

                      Schmidt; “Samsun Büyük işler Başarmış”

    Kardeş Şehir İlişkilerimizin bulunduğu Almanya’nı Kiel Kenti’nden gelen heyet Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’ı makamında ziyaret etti.

   Kiel Eyalet Valiliği Dış İlişkiler Müdürü Hans Schmidt, Valilik Ekonomik Girişimler Müdürü Henning Stademann, Kiek Belediyesi Dış İlişkiler Müdürü Gisa Klauke ve Kiel Lisesi öğretmeni Tülay Başaran’dan oluşan konuk heyet 2013-2014 ikili ilişkiler planlamasını yapmak ve bazı görüşmelerde bulunmak için Samsun’a geldiler.  Dün Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Zeki Murzioğlu ve Samsun Ticaret Borsası Başkanı Sinan Çakır’la görüşen ve bazı ikili görüşmeler yapan heyet bugün Başkan Yılmaz’ın konuğu oldular.

   Samsun’da bulundukları kısa sürede kentin güzelliğine şahit olduklarını söyleyen Kiel Eyalet Valiliği Dış İlişkiler Müdürü Hans Schmidt; “Samsun büyük işler başarmış. Modern ve büyük bir şehirle karşılaştık. Bu gördüklerimiz Samsun’un ileride çok daha büyük işler başarabileceğinin bir göstergesi. Ben Türkiye ve Almanya’nın ekonomik işbirliği yaparak dünya ekonomik rekabetinde avantaj yakalayacağına inanıyorum. Türkiye’yi Avrupa Birliği ailesinin bir üyesi gibi görüyorum. ” Dedi.

    Kiel Eylaet Valiliği Ekonomik Girişimler Müdürü Henning Stademann da Samsun ve Kiel arasında 3 harika potansiyel gördüklerini belirterek; “Birincisi Samsun Türkiye için Karadeniz’e açılan kapı, Kiel’de Almanya için Baltık denizine açılan bir kapı. İkinci potansiyel Almanya’da yaşayan çok sayıda Türk.  Üçüncü olarak da Samsun bizim için ticari, ekonomik, sosyal her türlü ilişkinin geliştirilmesi adına mükemmel bir köprü görevi yapacaktır. Bu potansiyelleri kullanmalı ve geliştirmeliyiz” diye konuştu.

                                 Başkan Yılmaz; “Samsun İktisadi Atılım Peşinde Koşuyor”

     Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz da ziyaret sırasında yaptığı konuşmada konuklarına değişen yerel yönetimler yasası ile bilgi vererek artık çok daha büyük ve kalabalık bir coğrafyaya hizmet edeceklerini anlattı. Bu yasayı çok olumlu ve yerinde bulduğunu ifade eden Yılmaz sözlerine şöyle devam etti; “Ben bu yeni yasa ile tüm şehir sınırlarının verilecek olan hizmetler açısından bir standarta ve bu standartla beraber bir kaliteye ulaşacağına inanıyorum. İnsanlar artık yapılan güzel şeyleri görüyor ve bunun gerçekleşeceğine inandığı için destek veriyor. Önceleri Samsun’da yapılan her şeye itiraz edilir direnç gösterilirdi. Şimdi yapılanların sonunda iyi şeyler olduğunu gören Samsunlular çoğunlukla destek veriyor. Samsun’da yaşayan hemşerilerimin  aslında iki önemli beklentisi var; birincisi iktisadi gelişme beklentisi yani iş bulup geçinebilme ailesine bakabilme arzusu ve ikincisi de şehircilik adına örnek gösterilebilecek, modern, güzel, yaşarken keyif alabilecekleri, gurur duyabilecekleri bir şehirde yaşama isteği. Biz mümkün olduğunca bu iktisadi ve estetik beklentileri bir arada gerçekleştirmek için çabalıyoruz. Şehri büyütecek olan her girişimin önünü açmak için uğraşıyoruz. İktisadi atılımın peşinde koşuyoruz.”

    Konuşmaların ardından Başkan Yılmaz konuklarına çeşitli hediyeler vererek Samsun’da bulundukları süre içerisinde güzel zaman geçirmeleri temennisin de bulundu.

 

Bu haber 931 kez okundu.
Ekonomi Kategorisindeki Son Haberler
  1. 1. Samsun Mobilya Sektörü Önemli Bir Toplantı Yaptı (1347 kez okundu.) - 12/11/2012
  2. 2. Rusya ile ticaret canlanacakmı? (1289 kez okundu.) - 01/11/2012
  3. 3. İzmir Tarım ve Hayvancılık Fuarında Geri Sayım Baş (1268 kez okundu.) - 14/09/2012
  4. 4. Samsun 16. Sırada (1248 kez okundu.) - 27/09/2012
  5. 5. Altında Yükseliş (1173 kez okundu.) - 25/01/2013
  6. 6. 30 Milyar Dolar Geliyor (1759 kez okundu.) - 06/02/2013
  7. 7. Tekkeköy Doğru Yer (1217 kez okundu.) - 06/02/2013
  8. 8. Traktörcüler kredide \\ eş rızası\\ nı sevmedi (1082 kez okundu.) - 17/02/2013
  9. 9. Yeni internet fenomeni \\ \\ paylaşım ekonomis (1386 kez okundu.) - 22/02/2013
  10. 10. TÜMSİAD HABER İ ZİYARET ETTİ (1133 kez okundu.) - 07/03/2013
Facebook Yorumları