Anasayfaya Dön
Kamu çalışanları için düzenleme 05/04/2013

Kamu çalışanları için düzenleme

Çalışma ve Sosyal İşler Bakanlığı kamuda çalışma şartlarını sil baştan yazıyor..

 

Kamudaki üst düzey yöneticilere 'sınırlama'


Hükümet, 657 No’lu Devlet Memurları Kanunu’nda birtakım değişikliklere gidiyor. Yeni yasa ile üst yöneticilerin görev sürelerine sınırlama geliyor.


Zaman gazetesinden İsa Yazar'ı haberine göre halen Diyanet İşleri, TÜİK ve Türk Patent Enstitüsü başkanları ile üst kurul başkanları hariç pek çok üst görevde süre sınırı yok.


Bu yöneticilerin görevlerinde süre sınırı olmaması, görev değişikliklerini zorlaştırıyor. Yeni yasa ile kamudaki üst yöneticilerin görev süreleri 4 yıl ile sınırlandırılıyor.


* Bu süre mahalli idarelerde ise 5 yıl olacak.

* Görev süresi dolanlar yeniden atanabilecek.

* Görev süresi hiçbir şekilde ilgili bakanın görev süresini geçemeyecek.

* Süresi dolmadan görevden alınanlara kalan süreye ait ücretler ödenecek.

* Yine yasada yapılacak düzenleme ile kamuda yönetici olmanın şartları kolaylaşırken özel sektörden yönetici atanabilecek.

* Düzenleme ile daire başkanı ve üstü görevlere özel sektörden doğrudan atama yapılabilecek.

* Ayrıca Adalet Bakanlığı’nda genel müdür veya müsteşar olabilmek için gerekli olan hakim savcı olma şartı kaldırılacak.


MÜŞAVİRLİK SİSTEMİ DE DEĞİŞİYOR


Bu arada merakla beklenen bir gelişme de müşavirlik sisteminde göze çarpıyor. Düzenleme, müşavirlik sistemine neşter vuruyor. Böylece, görevden alınan her yöneticinin müşavir olmasına son verilecek.


Yeni sistemle genel müdür ve üstü görevdeyken görevden alınanlar müşavir olabilecek. Daire başkanı ve il müdürü gibi kadrolarda bulunurken görevi sona erenler ise uzman ya da araştırmacı olacak. Kamudaki müşavir kadroları, bankamatik memur tartışmasının en önemli nedenlerinden biri.


Binlerce müşavir, hemen hiçbir iş yapmadan devletten maaş alıyor. Bunların bir bölümü işyerine hiç gitmeden banka şubesinden maaşını çekiyor. Müşavirlerin önemli bir bölümü de genel müdür, daire başkanı ve il müdürü gibi aktif görevleri icra ederken görevden alınanlardan oluşuyor.


Yaşanan bu sıkıntıları dikkate alan Çalışma Bakanlığı, 657 sayılı yasada yapılacak değişiklikle müşavirlik sistemine çekidüzen verecek. Yasa tasarısının gerekçesinde ‘atıl vaziyette duran ve yüksek ücret ödenen çok sayıda şahsa bağlı müşavir kadrosu bulunduğu’ belirtiliyor.


Yapılacak düzenleme ile halen müşavirlik kadrosunda bulunanlardan önceki görevi genel müdür ve üstü görev olanların müşavirlik kadrosu devam edecek. Daire başkanlığı, il müdürlüğü ya da genel müdür yardımcılığından müşavirliğe gelenler ise görev sürelerine göre uzman ya da araştırmacı olacaklar. Önceki görevi 4 yıldan fazla olanlar uzman, 4 yıldan az olanlar ise araştırmacı kadrosuna atanacaklar. Böylece kamudaki müşavir sayısı önemli ölçüde azalacak.


Bundan sonrası için de müşavirlik kadrosuna atanmak zorlaşacak. Müsteşar iken görevden alınan kişi, Başbakanlık müşavirliğine atanacak. Müsteşar yardımcısı ve genel müdür iken görevi sona erenler ise bakanlık müşaviri olabilecek. Genel müdür yardımcısı, il müdürü ve daire başkanı gibi görevlerde bulunanlar ise görev sürelerine göre uzman ya da araştırmacı olacak. Bir başka önemli değişiklik de dışarıdan atanan müşavirlere ilişkin. Bu kişiler müşavir olarak atanınca devlet memurluğu statüsü kazanmayacak. Görev sürelerinin bitiminde kamu ile ilişkileri kesilecek.


Yasa taslağıyla kariyer meslekleri olarak bilinen müfettiş, uzman ve denetmenliğe giriş kolaylaşıyor. Uzmanlığa atanırken mecburi olan tez hazırlama zorunluluğu kaldırılıyor. Bu mesleklere girişte istenen C düzeyinde yabancı dil puanı şartına da son veriliyor. Ancak kurumlar isterlerse dil şartı arayabilecekler. Halihazırnda uzman ve müfettişlere, yeterlilik sınavında başarılı olmaları durumunda bir derece verilirken bu uygulama sona erecek. İlave derece verilmeyecek. Ayrıca uzman ve müfettişliğe geçiş için 3 yıl olan yardımcılık süresi de 2 yıla indiriliyor.

Bu haber 994 kez okundu.
Ekonomi Kategorisindeki Son Haberler
  1. 1. Samsun Mobilya Sektörü Önemli Bir Toplantı Yaptı (1468 kez okundu.) - 12/11/2012
  2. 2. Rusya ile ticaret canlanacakmı? (1380 kez okundu.) - 01/11/2012
  3. 3. İzmir Tarım ve Hayvancılık Fuarında Geri Sayım Baş (1383 kez okundu.) - 14/09/2012
  4. 4. Samsun 16. Sırada (1352 kez okundu.) - 27/09/2012
  5. 5. Altında Yükseliş (1274 kez okundu.) - 25/01/2013
  6. 6. 30 Milyar Dolar Geliyor (1862 kez okundu.) - 06/02/2013
  7. 7. Tekkeköy Doğru Yer (1331 kez okundu.) - 06/02/2013
  8. 8. Traktörcüler kredide \\ eş rızası\\ nı sevmedi (1184 kez okundu.) - 17/02/2013
  9. 9. Yeni internet fenomeni \\ \\ paylaşım ekonomis (1494 kez okundu.) - 22/02/2013
  10. 10. TÜMSİAD HABER İ ZİYARET ETTİ (1243 kez okundu.) - 07/03/2013
Facebook Yorumları