Günübirlik Bahçeden Tezgaha Karpuz Kavun

Tekkeköy’de kendi ürettikleri karpuz ve kavunu satan esnaf satışlardan memnun. Tekkeköy yerli kavun ve karpuz halk tarafından tercih edilen ürünlerin başında geliyor, günübirlik bahçeden tezgaha getirilen karpuz ve kavuna rağbet oldukça fazla.

 

Yaz aylarında çok fazla tüketilen meyvelerin başında gelen karpuz ve kavunun faydalarını biliyormusunuz?

Yaz aylarının vazgeçilmez meyvesi olan karpuzun sayısız faydasının olduğu bildirildi.
Samsun Devlet Hastanesi Halk Sağlığı ve İç Hastalıkları Uzmanı Dr. M. Emin Dinççağ, karpuzun yüzde 95′inin sudan oluşmasından dolayı bedeni temizleyici bir özelliği bulunduğunu söyledi.
Karpuzun böbrekleri çalıştırdığını, idrar söktürdüğünü, böbreklerdeki üre ve ürat tuzlarını temizlediğini ifade eden Dr. Dinççağ, ayrıca kum ve taştan yakınanların da karpuzu es geçmemesi gerektiğini söyledi.

KARPUZUN FAYDALARI
Kanser çeşitlerine karşı olan tedavi edici ve koruyucu etkisinin yanı sıra kalp fonksiyonlarının ve kan Basıncının düzenlenmesine de yardımcı olduğu biliniyor.
Karpuzun, bol miktarda C vitamini ve antioksidan özelliği ile çeşitli kanser türlerine karşı etkili olan beta-karoten içerdiğini, içerdiği yüksek potasyumun da kalp fonksiyonlarının ve kan basıncının düzenlenmesine yardımcı oluyor.
Karpuz iyi bir lif kaynağı olduğundan bağırsak hareketlerini düzenleyen ve Bağırsak Kanserini önlemede rol oynayan karpuzun çekirdeklerinin de, içinde bulunan cucurbocitrin adlı madde ile kan basıncını düşürmeye ve böbrek fonksiyonlarının düzenlenmesine yardımcı oluyor.
Karpuz, yağ ve kolestrol içermediğinden ve kalorisi de düşük olduğundan yaz aylarında yapılan diyetlerde özel bir yeri bulunuyor. Karpuzun tüketilmesi için olgunlaşmış olmasına özen gösterilmesi gerekiyor.
İçeriğinde bol miktarda bulunan laykopen maddesi nedeniyle, kansere karşı koruyucu özelliği bulunuyor.
Laykopen maddesi ise antioksidan özelliği sayesinde, serbest radikaller denilen zararlı toksinlerin Sağlıklı doku ve organlara bağlanmasını engeller. Laykopen, doku ve organlara bağlanarak zararlı maddelere karşı koruma sağlar. Bu nedenle karpuz, kansere karşı koruma sağlayan en önemli besinlerden biridir.

 

KAVUNUN  FAYDALARI

- Yemeklerden önce kavun yenirse hazım cihazlarını yıkar ve hastalıkları giderir.
- Böbrek -mesane kumu dökülürken kavun yenilirse böbrekler rahatlar ve vücut zindeleşir.
- Kavunun idrar söktürücü özelliği de vardır. İdrar yolu hastalıklarından şikâyetçi olanlara bol bol kavun yemeleri tesviye edilir.
- Kabak, kavun, safran ve Arpa Unundan yapılmış helva bol bol tüketilirse idrar zorluğunu giderir.
- Böbrek-sidik kesesi iltihaplanmasında kavun çekirdeği, karpuz çekirdeği ve hıyar çekirdeği yenilmelidir.
- Kavun çekirdekleri kaynatılıp birer bardak içilirse göğüs nezlesi olan hastalara şifa verir.
- Karaciğer hastalıklarına kavun çekirdeği kaynatılıp Suyunun içilesi çok faydası dokunur.
- Onar gram kabak çekirdeği içi, kavun çekirdeği içi, nişasta, Arap zamkı, badem içi, kitre, miyan Balı, şeker, menekşe, Ayva çiçeği ve 1.5 gram afyon toz haline getirilip yeteri kadar Bal ile macun yapılıp birer kaşık yenirse Astım hastalarına iyi gelir.
- 50 gram kavun çekirdeği tozu Sıcak su ile yutulursa öksürüğe fayda sağlar.
- Ebegümeci, gelincik çiçeği, hunnab, kavun çekirdeği, baldıran, nöbet şekeri; bu Maddelerden birer avuç alınır ve yeteri kadar su ile kaynatılıp elde edilen su bir bardak içilirse zatürree iyi gelir.
- Kavun; meniyi arttırır, kumları döker, böbrekleri besler, yağlandırır.
- Et pişirirken kabuklarından bir parça ilave edilirse çabuk pişer.
- Çekirdekleri yenirse iç yaralarına iyi gelir ve idrarı söktürür

IMG_1772IMG_1767

 

 

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Copyright, Her hakkı saklıdır. samsunrehberim.com | 2023

Iyzico

Samsun Beyaz Eşya Servisi - Atakum Beyaz Eşya Servisi