Anasayfaya Dön
EKONOMİDE HER ŞEY GÜZEL OLACAK 14/01/2014

EKONOMİDE HER ŞEY GÜZEL OLACAK

BİLİM SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANI FİKRİ IŞIK: “EKONOMİDE ENDİŞELİ OLMAYA, ÇOK KÖTÜMSER OLMAYA GEREK YOK”

ÜNİVERSİTELER SANAYİYLE BULUŞACAK

IŞIK:  ÜNİVERSİTE, SANAYİ VE KAMU KATOLİK NİKAHIYLA BİRBİRİNE BAĞLANSIN. BİRBİRİNDEN HİÇ AYRILMAMAK ÜZERE ÇALIŞSIN”

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, döviz kurundaki dalgalanmaya ilişkin, "Piyasanın talepleri ve arzı doğrultusunda bu oynaklıklar olur ve bunlar mutlaka belli bir süre içinde bir stabilite yakalar. Endişeli olmaya, çok kötümser olmaya gerek yok. Bugünler geçecek ve bir stabilite oluşacaktır" dedi.

İkitelli Organize Sanayi Bölgesinde "2023'e 10 Kala Ar- Ge ve Yenilikte İstanbul" hedefi ile düzenlenen "Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliği Bölgesel Toplantısı"nda konuşan Bakan Işık, bilime ve bilim insanına en fazla değeri veren şehir olan İstanbul’da bu toplantının yapılmasını çok anlamlı bulduğunu belirterek, İstanbul’un İslam medeniyetine en fazla ruhunu ve rengini veren şehir olduğunu söyledi.

Işık, Türkiye’nin bir dönem çok kalın gümrük duvarları arkasında kaldığı, üniversitelerin sadece ”bilim bilim içindir”, kamunun da “para isteme benden buz gibi soğurum senden” mantığıyla hareket ettiği bir dönemden geçtiğini ifade ederek, bu dönemin Gümrük Birliği Anlaşması’nın ardından yavaş yavaş sona erdiğini kaydetti.

 “Hedefi olmayan bir ülke dümeni kırık gemiye benzer” diyen Fikri Işık,  2023 için temel hedefimiz 500 milyar dolarlık ihracat. Bunları gerçekleştirmek için GSMH’nın yüzde 3‘ü oranında Ar- Ge bütçesi hedefliyoruz. Ar-Ge yatırım yapmazsanız bu hedeflere ulaşmanız zor.” Dedi.

"Üniversitenin birikimini  sanayi ile buluşturmalıyız" 

 Bu işleri sadece sanayicimize bırakırsak haksızlık yapmış oluruz. Yapmamız gereken şey, üniversitenin birikimini sanayi ile buluşturmak. Bunu yaparken de kamu olarak bu işbirliğine sonuna kadar destek vermeliyiz. Bununla ilgili çok değerli çalışmalar yürüyor. Bu birliktelik bir nikaha dönüşsün. Hem de bu nikah Katolik nikahı olsun. Yani üniversite, sanayi ve kamu Katolik nikahı ile birbirine bağlansın. Birbirinden hiç ayrılmamak üzere çalışsın. İnsanımızın vatanı için fedakarlık duygusunu güçlü bir organizasyonla bir araya getirirsek, gelecekle ilgili hiçbir endişemiz olmaz.”

Işık, şuan Türkiye’nin yağ, un ve şekeri olduğunu helva da yaptığını ancak yiyenin damağında kalacak ve tekrar yemek isteyeceği bir helva yapımının amaçlandığını söyledi.

Üniversitelere seslenen Işık, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sanayi ile çok daha sıkı bir işbirliği yapın, biz sizi sonuna kadar destekleyeceğiz. Sanayicimiz 10 milyar doların üzerinde TÜBİTAK’a bir proje getirdiğinde eğer bir üniversite partner değilse reddediyoruz. Çünkü bu işin sürdürülebilir olması için mutlaka bilim ayağı sağlam olmalı. Eğer bir projeye yüzde 30 oranında destek veriyorsak ve projede üniversite ayağı varsa o destek oranını yüzde 40’a çıkarıyoruz. Akademik Ar-Ge’ye çok ciddi destek veriyoruz, vermeye de devam edeceğiz. Bakanlık olarak bu yıl Ar-Ge’ye ayırdığımız kaynak 1 milyar 576 milyon liradır. İstiyoruz ki bu kaynak yıl içinde etkin bir şekilde harcansın, biz de gidelim ‘Bu para yetmedi, bizim sanayimiz Ar-Ge’ye çok önem veriyor' diyelim. Ama geçen yıl bu kaynağımızı harcayamadık. Üniversitelerimizin bu konuya daha fazla hassasiyet göstermesi gerekiyor.”  

Kobi’ler çok önemli…

Işık, bugüne kadar yapılan çalışmaların göğüslerini kabarttığını belirterek, yerli üretimin artmasında en büyük gücün de KOBİ’ler olduğunu dile getirdi.

Yerli üretimi destekleyen, cari açığı azaltacak tedbirleri peş peşe hizmete sokacaklarına işaret eden Işık, "Enerji harici cari açığımız yok. Enerji noktasında yerli üretimi artırmak demek, cari açığı azaltmak ve dövizin çıkmasını engellemek demek. Şuan TBMM’deki Torba Yasa'da Bakanlığımızın 3 maddesi var. Bunlar, Kurumlar Vergisi, İş Bitirme Belgesi ve ithal ürün ile yerli ürün arasındaki fiyat farkı konularıdır. Bunlar küçük ama önemli adımlar. Bu ülkenin tüm kaynaklarını en etkin ve en verimli şekilde kullanarak üretime dönüştürmek zorundayız. Sürdürülebilir bir kalkınma için çalışıyoruz ve çalışmaya devam edeceğiz. Üniversite, sanayi ve kamunun işbirliği ülkenin geleceği için çok önemli" değerlendirmesinde bulundu.

Bu haber 1067 kez okundu.
Ekonomi Kategorisindeki Son Haberler
  1. 1. Samsun Mobilya Sektörü Önemli Bir Toplantı Yaptı (1347 kez okundu.) - 12/11/2012
  2. 2. Rusya ile ticaret canlanacakmı? (1289 kez okundu.) - 01/11/2012
  3. 3. İzmir Tarım ve Hayvancılık Fuarında Geri Sayım Baş (1268 kez okundu.) - 14/09/2012
  4. 4. Samsun 16. Sırada (1248 kez okundu.) - 27/09/2012
  5. 5. Altında Yükseliş (1172 kez okundu.) - 25/01/2013
  6. 6. 30 Milyar Dolar Geliyor (1759 kez okundu.) - 06/02/2013
  7. 7. Tekkeköy Doğru Yer (1217 kez okundu.) - 06/02/2013
  8. 8. Traktörcüler kredide \\ eş rızası\\ nı sevmedi (1082 kez okundu.) - 17/02/2013
  9. 9. Yeni internet fenomeni \\ \\ paylaşım ekonomis (1386 kez okundu.) - 22/02/2013
  10. 10. TÜMSİAD HABER İ ZİYARET ETTİ (1133 kez okundu.) - 07/03/2013
Facebook Yorumları