DİŞ ÇÜRÜMELERİ

Toplumda hemen hemen herkeste görülen hatta belki de kendi ağzımızdaki dişlerde dahi bulunan bu irili ufaklı siyah çukurcukların oluşum nedenlerini yani diş çürüğünün ne olduğunu açıklamaya çalışacağız. Diş çürümesinin nedenleri aslında hiç de yabancısı olmadığımız ve günlük hayattan bildiğimiz kimyasal bir olaydır.

Asitler kendilerine has özellikleriyle örneğin demir gibi bazı maddeleri çözebilir. Bu durumun benzeri bir olay aşağıda bahsedeceğimiz gibi dişlerimizde de görülmektedir. Yani diş çürüğüçeşitli mikroorganizmalar tarafından dişe has bazı dokuların tahribatı sonucu oluşan bir durumdur. Ağız ortamında bulunan mikroorganizmalar yediğimiz besinlerin artıklarıyla beslenirken asit üretirler. Oluşan asitler diş minesini çözer ve bu mikroorganizmalara tutunacakları daha fazla yer sağlar böylece başlangıçta mikro düzeyde olan çukurcuk genişler ve hepimizin bildiği çürük yapısını oluşturur. Bunu bir formül şekline getirip özetlersek:

DİŞ + MİKROORGANİZMA + BESİN + SÜREÇ = ÇÜRÜK

Çürük dişler görsel güzelliği bozduğu gibi ciddi ağrılara da sebep olabilirler. Çocuklarda diş çürümesinin daha fazla görülmesinin temel sebepleri olarak yoğun şeker tüketimi, dişleri fırçalama alışkanlığının kazandırılmamış olması ve asıl dişlere göre daha zayıf olan süt dişlerinin varlığı gösterilebilir. Diş ve ağız sağlığı ciddi ağrıların yanında ayrıca farklı hastalıkları da tetikleyebildiği için oldukça önemli bir sorundur. Ve diş sağlığı bu yönüyle üzerinde durulması gereken ciddi bir konudur.

SAĞLIKMUTLULUK.NET

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Copyright, Her hakkı saklıdır. samsunrehberim.com | 2023

Iyzico