Artık iş dünyasında işçi güvenliği ve sağlığı konu

Türkiye iş kazaları konusunda Avrupa’da birinci dünyada ise üçüncü durumda

 

            Karadeniz Sanayici ve İşadamları Derneği (Kasiad), Samsun’lu işadamlarını bir araya getirerek, yeni yasalaşan, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu hakkında bilgilendirdi.

Kasiad toplantı salonunda gerçekleşen bilgilendirme toplantısı, Kasiad derneğinin tanıtım ve faaliyet alanları hakkında katılımcıların bilgilendirilmesiyle başladı. Yeni yasalaşan iş güvenliği kanununun işadamlarına tanıtılması için düzenlenen toplantıya katılan Samsun Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Hasan KILIÇASLAN yaptığı açıklamada “ Artık iş dünyasında işçi güvenliği ve sağlığı konuşuluyor. Yeni yasayla işçi, kaza olmadan korunmaya çalışılıyor. Maalesef acı gerçeğimiz Türkiye iş kazaları konusunda Avrupa’da birinci dünyada ise üçüncü durumda. Yeni yasa bakanlık tarafından da çok ciddi takip ediliyor. İşverenlerimizin üzücü bir durum veya ceza ile karşılaşmadan gerekli tedbirleri alması lazım. Konu ile ilgili bilgilendirme seminerlerimize tüm kamu kuruluşları, STK’lar ve meslek odalarında devam ediyoruz” dedi.

             Yeni yasanın işçi ve işveren açısından neler getirdiğini ise İşkur Eğitim Uzmanı Hüseyin Özduman anlattı. Özduman “ Bilinmelidir ki hukuk kimseyi korumaz, kesinlikle taraf değildir. Fakat yeni yasada, konu işçi güvenliği olunca hukuk işçiden yana taraf oluyor. Kanunla, kamudakiler dahil bütün çalışanlar ve işyerleri kapsama alınmakta; işyerlerinde risk değerlendirmesi yapılması ve bununla bağlantılı olarak önleyici ve koruyucu tedbirlerin alınması, çalışan sayısı ile ilgili bir sınırlama olmaksızın tüm işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin sağlanması zorunlu kılınmaktadır” dedi.

Kasiad Yönetim Kurulu Başkanı Abdurrahman Hacıkerimoğlu ise yaptığı açıklamada “ İş dünyasına ufuk olma amacıyla kurulan derneğimizde, sadece ticaret değil, işadamlarımıza teknik konularda da yardımda bulunuyoruz. Bu amaçla dernek binamızda Sabah Yansımaları adı altında işadamlarımızla bir araya geliyor, çeşitli konularda bilgilendirip, problemlerin çözümü konusunda onlara yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bugün, iş dünyası için hayati öneme sahip yeni iş kanununu Samsunlu işadamlarımıza anlattık. Şu bir gerçek ki artık herkes kafasına göre hareket edemeyecek. İşverenler üzücü durumlarla karşılaşmamak için bilinçlenmek zorunda. Sonradan eyvah dememek için, önce yasaları bilmek sonra da uygulamak gerekiyor. Bugün bir işveren olarak, ben dahil katılan herkesin çok istifade ettiğini düşünüyorum. Katılımcılara ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Copyright, Her hakkı saklıdır. samsunrehberim.com | 2023

Iyzico

Samsun Beyaz Eşya Servisi - Atakum Beyaz Eşya Servisi