30 Milyar Dolar Geliyor

Ekonomist 20.01.2013

 S&B dalgasında 30 milyar dolar var.

Haber : Ekonomist Online
Geçen yıl 345 işlemde 32-33 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşan Türkiye'ye gelen sermayenin önemli bir kısmı küçük ve orta ölçekli işletmelerle ilgiliydi. Bu dalganın, 2013'te de sürmesi bekleniyor. İşlem büyüklüğünün ise en az 30 milyar dolarlar bulacağı ifade ediliyor. Enerji, gıda, perakende, hizmet, eğlence, e-ticaret, ulaşım ve finans, fonların yakın takibinde olan sektörler olarak dikkat çekiyor. Atletizm yarışlarında rekorların geçerli olabilmesi için, rüzgarın saatteki esme hızının 2 metre/saniyenin üzerinde olmaması gerekiyor. O gün ne kadar iyi olursanız olun, kıracağınız rekor rüzgarın azizliğine uğrayabilir. Fakat ekonomilerde kimse, kıracağınız bir büyüme rekorunu “arkana çok güçlü bir rüzgar aldın” diyerek geçersiz sayamaz. Türkiye sanki böyle öyle bir yıla girdi. Arkasından gelen bir esinti var. Bazı risklere göndermeler yapılsa da bu esintinin gücünü artırmasını bekleyenler ağırlıkta. “Bu rüzgarın kaynağı nedir” diye merak ediyorsanız, bu kapak araştırmamız sadece bir ve belki de en güçlü verileri içeriyor. Çünkü kiminle konuşursak konuşalım Türkiye için bu yıl satinalma ve birleşmelerde (S&B) rekorlara koşabileceğine işaret ediyor. Sadece kamusal alanda değil, özel sektörde ve sektörel spektrumun da çok geniş olduğu bir S&B’ler yılma tanık olabileceğimizi söyleyenler az değil. Üstelik bu yıl birleşme ve satın almalar için gelebilecek olan yabancı sermaye, fon ve grupların ceplerinde 30 milyar dolara yakın bir kaynakla hareket edeceği tahmin ediliyor.

"PERAKENDE VE HİZMETLE İLGİLENİYORUZ"
Ünlü Co Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Ünlü
“E-ticaret alanına yönetimine ortak olduğumuz 212 Capital Partners yatırım yapıyor. E-ticaret alanında Butigo, hazinem ve balerin şirketlerine yatırım yönetim şirketimiz de ' sorunlu kredilere yatırım yapmaya devam ediyor. 2013'te perakende, tüketici, enerji ve altyapı sektörlerine ilginin yüksek olacağını düşünüyorum."

ÖNGÖRÜMÜZ GERÇEKLEŞTİ
Altık ekonomi çevrelerinde en geçerli referans olarak kabul edilen S&B araştırmamızın 2012 yılı sonuçlan ile bu yıla ilişkin araştırmamızın sonuçları, bunu açıkça gösteriyor. Haber detaylarına geçmeden önce Ekonomist dergisinin 2012 öngörüsünün büyük ölçüde tuttuğunu belirtmek istiyoruz. Geçen yıl 2012 beklentilerini derlediğimiz haberimizi kapaktan “Küçük şirketlere para akacak” başlığıyla duyurmuştuk. 2012 gerçekleşmelerine bakıldığında büyük işlemler ve özelleştirmeler hacim olarak önemli bir yere sahip ancak, işlem adedi anlamında da hemen her sektörden ‘küçük şirketlere para aktı’. http://www.ekonomist.com.tr/30-milyar-dolar-geliyor-haberler/4088.aspx

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Copyright, Her hakkı saklıdır. samsunrehberim.com | 2023

Iyzico

Samsun Beyaz Eşya Servisi - Atakum Beyaz Eşya Servisi