''Ucuz tablet bilgisayar ve cep telefonu' uyarısı

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ucuz teknoloji ürünleri hususunda vatandaşı uyardı.

 Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, televizyon ve radyolardaki reklamlarda satılan düşük fiyatlı bilgisayar, cep telefonu ve benzeri teknolojik ürünler için uyarıda bulundu.

Bu tür ürünlerin satışı ve teslimatında ciddi mağduriyetlerin yaşandığı belirtilen açıklamada, piyasa fiyatının oldukça altında satılan bu ürünlerin kalitesinin, pahalı olanlardan farklı olabileceği belirtildi.

7 GÜN İÇERİSİNDE İADE EDİLEBİLİR

Bakanlığın uyarısında, telefon, kısa mesaj, internet gibi yerlerden alınan malların 'mesafeli satış' olarak adlandırıldığı ve ürünün tesliminden sonra 7 gün içinde hiçbir gerekçe belirtmeksizin alışverişten cayma hakkı bulunduğu bildirildi.

İade süresinin 28 Mayıs 2014'ten itibaren 14 güne çıkacağı da ifade edilen açıklamada "Bu bildirimden sonra satıcı, mevcut kanuna göre 10 gün, yeni kanuna göre 14 gün içinde tüketicinin ödemiş olduğu toplam bedeli hiçbir kesinti yapmadan iade etmek zorunda." denildi.

ÜRÜN TESLİMİNE DİKKAT

Tüketicilere, aldıkları ürünlerin ambalajını, kargo şirketi görevlisinin yanında açması tavsiye edildi. Bu durumda yasal hakların kullanabilmesinin kolaylaştığı belirtilirken, güvenilen yerlerden alışveriş yapılmasnın önemine vurgu yapıldı.

NEREYE BAŞVURU YAPILMALI

Herhangi bir mağduriyet durumunda 1.272,19 TL'nin altındaki alışverişler için bağlı bulunulan ilçe kaymakamlığı bünyesindeki Tüketici Sorunları Hakem Heyetine; bu meblağın üzerindeki uyuşmazlıklar için ise tüketici mahkemelerinde dava açmak suretiyle başvurulması gerekiyor.

Açıklamada, 28 Mayıs 2014 tarihinden sonra 3 bin liraya kadar olan uyuşmazlıklar için tüketici hakem heyetlerine başvuru yapılabileceği de bildirildi

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Copyright, Her hakkı saklıdır. samsunrehberim.com | 2023

Iyzico

Samsun Beyaz Eşya Servisi - Atakum Beyaz Eşya Servisi